Pozvánky na akce

Otevřené setkání členů Sluneční sekce ČAS 2015


Sluneční sekce ČAS pořádá v Praze v prostorách Astronomického ústavu otevřené setkání jejích členů a příznivců Slunce. Akce se koná dne 21. listopadu 2015 od 10 hodin. Program mimo představení sluneční sekce a její činnosti také obsahuje zajímavé odborné přednášky, které povedou přední čeští odborníci například RNDr. Michal Sobotka DSc. nebo Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller.

Přednáška: Čím hrozí slunce


Městská knihovna Varnsdorf pořádá pravidelně přednášky na různá aktuální témata. Tentokrát se zaměřili na Slunce. Slunce je naším zdrojem energie, ale není věčné. Co nám skutečně hrozí a co jsou smyšlenky filmařů nebo šiřitelů poplašných zpráv? O tom nám bude povídat členka České astronomické společnosti Ing. Věra Bartáková  v úterý 27. října 2015 od 18:00 hodin.

Přednáška: Observatoř ALMA - milník v astronomii (tentokrát s českou účastí)


Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund  přednášky na různá témata. Ve středu 7. října, se bude zabývat observatoří ALMA a českou účastí na výzkumu, který tam probíhá. Přednášet bude Miroslav Bárta, Ph.D, který se na výzkumu přímo podílí.

Přednáška: RadioSun-5 Workshop and Summer School


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 6. října ve 13:00 hodin Hana Meszarosova, který pracuje na Astronomickém ústavu v AV ČR.

Přednáška: Matematika ve službách astronomie


Lidová hvězdárna v Prostějově organizuje 10. září 2015 v 18:00 hodin zajímavou přednášku na téma "Matematika ve službách astronomie". O své největší doméně – astrofotografii zatmění Slunce bude vyprávět prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. Přednáška bude navíc spojená s vernisáží výstavy velkoplošných panelů s jeho jedinečnými obrazy zatmění, ale též špičkových fotografií komet, Mléčné dráhy a některých dalších astronomických objektů.

Pozorování Slunce na Anenské slavnosti na Jizerce 25. července 2015


V sobotu 25. července 2015 od 10 do 17 hodin proběhne na Jizerce, v Jizerské oblasti tmavé oblohy již 11. ročník Anenské sklářské slavnosti. Součástí programu je pozorování Slunce dalekohledy přes filtry. Jste srdečně zváni, program je zdarma!

LETNÍ POZOROVÁNÍ SLUNCE


V létě bývá více jasno a více času na všechno. Hvězdárny po celé republice plánují prázdninové programy a pozorování naší nejbližší hvězdy pro veřejnost. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během léta podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!

Přednáška: ZATMĚNÍ SLUNCE V ROCE 1415 A JAN HUS


Hvězdárna a planetárium České Budějovice pořádá astronomické přednášky na nejrůznější aktuální témata. Ve středu 10. 6. 2015 přišlo na řadu zatmění Slunce za doby mistra Jana Husa. Jaké jsou dobové zprávy o úplném zatmění? Jaký význam mělo pozorování zatmění ve středověku a jaké má v současnosti? Na tyto otázky odpoví doc. RNDr. Alena Šolcová, Ph.D. z ČVUT v Praze.

Přednáška: The boundaries between stellar winds and their local interstellar medium: astropauses and astrotails


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 9. června ve 13:00 hodin Dieter Nickeler, který pracuje na Astronomickém ústavu v AV ČR.

Přednáška: Characterizing stellar mass ejections of late-type pre- an main-sequence stars - Implications for planetary and stellar evolution


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 26. května ve 13:00 hodin Martin Leitzinger, který pracuje v Institutu geofyziky, astrofyziky a meteorologie na Univerzitě v Grazu v Rakousku.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.