Sluneční sekce ČAS pořádá v Praze v prostorách Astronomického ústavu otevřené setkání jejích členů a příznivců Slunce. Akce se koná dne 21. listopadu 2015 od 10 hodin. Program mimo představení sluneční sekce a její činnosti také obsahuje zajímavé odborné přednášky, které povedou přední čeští odborníci například RNDr. Michal Sobotka DSc. nebo Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller.
Městská knihovna Varnsdorf pořádá pravidelně přednášky na různá aktuální témata. Tentokrát se zaměřili na Slunce. Slunce je naším zdrojem energie, ale není věčné. Co nám skutečně hrozí a co jsou smyšlenky filmařů nebo šiřitelů poplašných zpráv? O tom nám bude povídat členka České astronomické společnosti Ing. Věra Bartáková v úterý 27. října 2015 od 18:00 hodin.
Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund přednášky na různá témata. Ve středu 7. října, se bude zabývat observatoří ALMA a českou účastí na výzkumu, který tam probíhá. Přednášet bude Miroslav Bárta, Ph.D, který se na výzkumu přímo podílí.
Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 6. října ve 13:00 hodin Hana Meszarosova, který pracuje na Astronomickém ústavu v AV ČR.
Lidová hvězdárna v Prostějově organizuje 10. září 2015 v 18:00 hodin zajímavou přednášku na téma "Matematika ve službách astronomie". O své největší doméně – astrofotografii zatmění Slunce bude vyprávět prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. Přednáška bude navíc spojená s vernisáží výstavy velkoplošných panelů s jeho jedinečnými obrazy zatmění, ale též špičkových fotografií komet, Mléčné dráhy a některých dalších astronomických objektů.
V sobotu 25. července 2015 od 10 do 17 hodin proběhne na Jizerce, v Jizerské oblasti tmavé oblohy již 11. ročník Anenské sklářské slavnosti. Součástí programu je pozorování Slunce dalekohledy přes filtry. Jste srdečně zváni, program je zdarma!
V létě bývá více jasno a více času na všechno. Hvězdárny po celé republice plánují prázdninové programy a pozorování naší nejbližší hvězdy pro veřejnost. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během léta podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!
Hvězdárna a planetárium České Budějovice pořádá astronomické přednášky na nejrůznější aktuální témata. Ve středu 10. 6. 2015 přišlo na řadu zatmění Slunce za doby mistra Jana Husa. Jaké jsou dobové zprávy o úplném zatmění? Jaký význam mělo pozorování zatmění ve středověku a jaké má v současnosti? Na tyto otázky odpoví doc. RNDr. Alena Šolcová, Ph.D. z ČVUT v Praze.
Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 9. června ve 13:00 hodin Dieter Nickeler, který pracuje na Astronomickém ústavu v AV ČR.
Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 26. května ve 13:00 hodin Martin Leitzinger, který pracuje v Institutu geofyziky, astrofyziky a meteorologie na Univerzitě v Grazu v Rakousku.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?