Pozvánky na akce

Otevřené setkání členů Sluneční sekce ČAS 2015


Sluneční sekce ČAS pořádá v Praze v prostorách Astronomického ústavu otevřené setkání jejích členů a příznivců Slunce. Akce se koná dne 21. listopadu 2015 od 10 hodin. Program mimo představení sluneční sekce a její činnosti také obsahuje zajímavé odborné přednášky, které povedou přední čeští odborníci například RNDr. Michal Sobotka DSc. nebo Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller.

Přednáška: Čím hrozí slunce


Městská knihovna Varnsdorf pořádá pravidelně přednášky na různá aktuální témata. Tentokrát se zaměřili na Slunce. Slunce je naším zdrojem energie, ale není věčné. Co nám skutečně hrozí a co jsou smyšlenky filmařů nebo šiřitelů poplašných zpráv? O tom nám bude povídat členka České astronomické společnosti Ing. Věra Bartáková  v úterý 27. října 2015 od 18:00 hodin.

Přednáška: Observatoř ALMA - milník v astronomii (tentokrát s českou účastí)


Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund  přednášky na různá témata. Ve středu 7. října, se bude zabývat observatoří ALMA a českou účastí na výzkumu, který tam probíhá. Přednášet bude Miroslav Bárta, Ph.D, který se na výzkumu přímo podílí.

Přednáška: RadioSun-5 Workshop and Summer School


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 6. října ve 13:00 hodin Hana Meszarosova, který pracuje na Astronomickém ústavu v AV ČR.

Přednáška: Matematika ve službách astronomie


Lidová hvězdárna v Prostějově organizuje 10. září 2015 v 18:00 hodin zajímavou přednášku na téma "Matematika ve službách astronomie". O své největší doméně – astrofotografii zatmění Slunce bude vyprávět prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. Přednáška bude navíc spojená s vernisáží výstavy velkoplošných panelů s jeho jedinečnými obrazy zatmění, ale též špičkových fotografií komet, Mléčné dráhy a některých dalších astronomických objektů.

Pozorování Slunce na Anenské slavnosti na Jizerce 25. července 2015


V sobotu 25. července 2015 od 10 do 17 hodin proběhne na Jizerce, v Jizerské oblasti tmavé oblohy již 11. ročník Anenské sklářské slavnosti. Součástí programu je pozorování Slunce dalekohledy přes filtry. Jste srdečně zváni, program je zdarma!

LETNÍ POZOROVÁNÍ SLUNCE


V létě bývá více jasno a více času na všechno. Hvězdárny po celé republice plánují prázdninové programy a pozorování naší nejbližší hvězdy pro veřejnost. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během léta podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!

Přednáška: ZATMĚNÍ SLUNCE V ROCE 1415 A JAN HUS


Hvězdárna a planetárium České Budějovice pořádá astronomické přednášky na nejrůznější aktuální témata. Ve středu 10. 6. 2015 přišlo na řadu zatmění Slunce za doby mistra Jana Husa. Jaké jsou dobové zprávy o úplném zatmění? Jaký význam mělo pozorování zatmění ve středověku a jaké má v současnosti? Na tyto otázky odpoví doc. RNDr. Alena Šolcová, Ph.D. z ČVUT v Praze.

Přednáška: The boundaries between stellar winds and their local interstellar medium: astropauses and astrotails


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 9. června ve 13:00 hodin Dieter Nickeler, který pracuje na Astronomickém ústavu v AV ČR.

Přednáška: Characterizing stellar mass ejections of late-type pre- an main-sequence stars - Implications for planetary and stellar evolution


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 26. května ve 13:00 hodin Martin Leitzinger, který pracuje v Institutu geofyziky, astrofyziky a meteorologie na Univerzitě v Grazu v Rakousku.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?