Pozvánky na akce

Přednáška: Zatmění Slunce v Indonésii


Muzeum Vysočiny Jihlava pořádá pravidelně přednášky na různá aktuální témata. Ve čtvrtek 14. dubna 2016 v 17:00 se bude konat astronomicko-cestopisná přednáška o cestě do Indonésie za zatměním Slunce v roce 2016. Přednášet bude Bc. Mirek Dočekal z Hvězdárny a planetária Brno.

Sluneční den


Je vám konečně zima? A už vám zase chybí Slunce? Skutečně? Doopravdy? Tak to se vydejte 13. února k nám na Hvězdárnu a planetárium Brno. V sobotu 13. února 2016 se právě odtud „odchází“ na výlet za Sluncem. Sraz je kdykoli mezi 13. a 18. hodinou. Stanete se součástí výpravy zkoumající naši mateřskou hvězdu.

Přednáška: ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE NA ČUKOTKU


Lidová hvězdárna v Prostějově organizuje 21. ledna 2016 v 18:00 hodin zajímavou přednášku na téma "ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE NA ČUKOTKU". Přednášet bude RNDr. Eva Marková, CSc., naše přední sluneční fyzička. Slovem i obrazem se dozvíme o zajímavostech z cesty do téměř nejvýchodnější části Ruska, do obce s příznačným názvem Markovo. Kde je divoká ale o to nádhernější příroda. A kde a jak bylo možné v r. 1990 také pozorovat úplné zatmění Slunce.

Přednáška: Slipping reconnection and chromospheric evaporation in the 10 September 2014 flare


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 12. ledna ve 13:00 hodin Jarosla Dudík, který pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR.

23. CELOŠTÁTNÝ SLNEČNÝ SEMINÁR


 Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove organizuje 23. celoštátny slnečný seminář, který se uskuteční ve dnech 30. května až 3. června 2016 v hotelu KLAR v Liptovskom Mikuáši. Celostátní sluneční seminář je vždy skvělou příležitostí setkat se s předními odborníky v oblasti sluneční fyziky, pozorování projevů sluneční aktivity, geomagnetického pole, kosmického počasí atd. nejen ze Slovenské či České republiky, ale i některých dalších zemí. Je skvělou příležitostí k seznámení se s posledními výzkumy a pokrokem v jednotlivých oblastech a především k setkání s kolegy a kolegyněmi.

Přednáška: THEMIS spectropolarimetry of prominences in the He I D3 line


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 24. listopadu ve 13:00 hodin Julius Koza, který pracuje na Astronomickem ustavu SAV (Slovenské Republiky).

Přednáška: Kam dosvítí Slunce?


Zlínská astronomická společnost (ZAS) pořádá zajímavou přednášku s názvem "Kam dosvítí Slunce", kterou přednáší Ing. arch. Ivan Havlíček. Přednáška se uskuteční v 19:00 hodin dne 15. 2. 2016 v prostorách hvězdárny ve Zlíně a zabývá se otázkami jako: Co dnes víme o vlivu naší hvězdy na své nejbližší kosmické okolí? A kde tento vliv končí a kde začíná "cizí vesmír"?

Přednáška: An estimate of chromospheric heating by acoustic waves - a never ending story


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 3. listopadu ve 13:00 hodin Michal Sobotka, který pracuje na Astronomickém ústavu v AV ČR.

Přednáška: Spectroscopic observations of Solar Flares


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 20. října ve 13:00 hodin Vanessa Polito z Univerzity Cambridge.

Přednáška: Solar AR heating - some observational constraints


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 13. října ve 13:00 hodin Giulio Del Zanna z Univerzity Cambridge.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.