Pozvánky na akce

Přednáška: Zatmění Slunce v Indonésii


Muzeum Vysočiny Jihlava pořádá pravidelně přednášky na různá aktuální témata. Ve čtvrtek 14. dubna 2016 v 17:00 se bude konat astronomicko-cestopisná přednáška o cestě do Indonésie za zatměním Slunce v roce 2016. Přednášet bude Bc. Mirek Dočekal z Hvězdárny a planetária Brno.

Sluneční den


Je vám konečně zima? A už vám zase chybí Slunce? Skutečně? Doopravdy? Tak to se vydejte 13. února k nám na Hvězdárnu a planetárium Brno. V sobotu 13. února 2016 se právě odtud „odchází“ na výlet za Sluncem. Sraz je kdykoli mezi 13. a 18. hodinou. Stanete se součástí výpravy zkoumající naši mateřskou hvězdu.

Přednáška: ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE NA ČUKOTKU


Lidová hvězdárna v Prostějově organizuje 21. ledna 2016 v 18:00 hodin zajímavou přednášku na téma "ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE NA ČUKOTKU". Přednášet bude RNDr. Eva Marková, CSc., naše přední sluneční fyzička. Slovem i obrazem se dozvíme o zajímavostech z cesty do téměř nejvýchodnější části Ruska, do obce s příznačným názvem Markovo. Kde je divoká ale o to nádhernější příroda. A kde a jak bylo možné v r. 1990 také pozorovat úplné zatmění Slunce.

Přednáška: Slipping reconnection and chromospheric evaporation in the 10 September 2014 flare


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 12. ledna ve 13:00 hodin Jarosla Dudík, který pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR.

23. CELOŠTÁTNÝ SLNEČNÝ SEMINÁR


 Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove organizuje 23. celoštátny slnečný seminář, který se uskuteční ve dnech 30. května až 3. června 2016 v hotelu KLAR v Liptovskom Mikuáši. Celostátní sluneční seminář je vždy skvělou příležitostí setkat se s předními odborníky v oblasti sluneční fyziky, pozorování projevů sluneční aktivity, geomagnetického pole, kosmického počasí atd. nejen ze Slovenské či České republiky, ale i některých dalších zemí. Je skvělou příležitostí k seznámení se s posledními výzkumy a pokrokem v jednotlivých oblastech a především k setkání s kolegy a kolegyněmi.

Přednáška: THEMIS spectropolarimetry of prominences in the He I D3 line


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 24. listopadu ve 13:00 hodin Julius Koza, který pracuje na Astronomickem ustavu SAV (Slovenské Republiky).

Přednáška: Kam dosvítí Slunce?


Zlínská astronomická společnost (ZAS) pořádá zajímavou přednášku s názvem "Kam dosvítí Slunce", kterou přednáší Ing. arch. Ivan Havlíček. Přednáška se uskuteční v 19:00 hodin dne 15. 2. 2016 v prostorách hvězdárny ve Zlíně a zabývá se otázkami jako: Co dnes víme o vlivu naší hvězdy na své nejbližší kosmické okolí? A kde tento vliv končí a kde začíná "cizí vesmír"?

Přednáška: An estimate of chromospheric heating by acoustic waves - a never ending story


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 3. listopadu ve 13:00 hodin Michal Sobotka, který pracuje na Astronomickém ústavu v AV ČR.

Přednáška: Spectroscopic observations of Solar Flares


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 20. října ve 13:00 hodin Vanessa Polito z Univerzity Cambridge.

Přednáška: Solar AR heating - some observational constraints


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 13. října ve 13:00 hodin Giulio Del Zanna z Univerzity Cambridge.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.