Na této stránce najdete méně či více podrobné informace k některým vybraným observatořím, které se (mimo jiné) zabývají také pozorování projevů sluneční aktivity na různé úrovni. Stránku postupně doplňujeme a aktualizujeme.
Budeme také rádi za Vaše tipy na její doplnění.
Známá ruská astrofyzikální observatoř se nachází nedaleko jezera Bajkal, v místě s dobrými pozorovacími podmínkami. Zabývá se především spektropolarimetrickými měřeními slunečních erupcích s využitím velkého slunečního dalekohledu o průměru objektivu 76 cm. Kromě toho provádí pozorování Slunce v čáře vodíku H-alfa a Ca II K vápníku.
Sluneční observatoř Udaipur (Udaipur Solar Observatory) byla založena v roce 1976. Nachází se ve městě Udaipur (Rajasthan, Indie) na ostrově Fateh Sagar. Jejím zakladatelem byl Dr. Arvind Bhatnagar a vzorem pro její výstavbu se stala Big Bear Solar Observatory (Kalifornie, USA).
Observatoř na vrcholu Sacramento Peak v Novém Mexiku se pyšní především velkým slunečním dalekohledem Richard B. Dunn Solar Telescope. Jedná se o unikátní dalekohled se svislou hlavní osou. Observatoř se zaměřuje na pořizování snímků Slunce s vysokým rozlišením a spektroskopii. Dalekohled je součástí National Solar Observatory (NSO).
Známá americká observatoř, která kromě nočních pozorování v optickém a infračerveném oboru elektromagnetického spektra je vybavena některými dalekohledy zaměřenými na výzkum Slunce. Je vybudována v nadmořské výšce 2 096 m v oblasti Kitt Peak, která leží asi 88 km jihozápadně od města Tucson. Observatoř je řízena Národní optickou astronomickou observatoří NOAO (National Optical Astronomy Observatory).
Národní sluneční observatoř - National Solar Observatory (NSO) - slouží ke zdokonalování našich znalostí o Slunci, které je astronomickým objektem s výrazným vnějším vlivem na Zemi. Poskytuje významnou pozorovatelskou příležitost pro vědeckou komunitu.
Tato organizace provozuje zařízení na dvou stanovištích. Jedno se nachází na Sacramento Peak v Novém Mexiku, druhé je na Kitt Peak v Arizoně.
Vyhaslá havajská sopka Mauna Loa poskytla útočiště známé sluneční observatoři Mauna Loa Solar Observatory (MLSO) a je pracovištěm High Altitude Observatory. Specializuje se na pozorování svrchních vrstev sluneční atmosféry, zejména chromosféry a koróny. Mimo jiné také provádí pozorování výronů koronální hmoty.
Posledních šest desetiletí bylo významných pro oblast sluneční fyziky a sluneční observatoř High Altitude Observatory k tomu rovněž přispěla.
V roce 1940 byla založena tato malá pozorovací stanice ve vysokohorské vesnici Climax ve státě Colorado (v nadmořské výšce 3 465 m). Instalovali zde na západní polokouli první Lyotův koronograf, který umí vytvořit umělé sluneční zatmění a dovoluje tak pozorovat sluneční korónu.
Sluneční observatoř Big Bear Solar Observatory (BBSO) se nachází na severním okraji jezera Big Bear Lake (Velké Medvědí jezero) v pohoří San Bernardino Mountains v jižní Kalifornii, přibližně 120 km od středu města Los Angeles.
Veškeré vybavení observatoře slouží výhradně ke studiu sluneční aktivity a k pozorování jevů na Slunci.
Rakouská Observatoř Kanzelhöhe patří k Ústavu fyziky při Karl-Franzens University Graz, Katedra geofyziky, meteorologie a astrofyziky. Nachází se poblíž města Gerlitzen nedaleko Villachu (v Korutanech na hranicích s Itálií). Jejím úkolem je realizace experimentálního výzkumu, čímž přispívá k celosvětovému pozorování v rámci výzkumných sítí. Hlavní oblastí, na kterou se observatoř zaměřuje od svého založení, je pozorování Slunce.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?