Přednáška Miroslava JEDLIČKY, pracovníka Hvězdárny Vsetín. V průběhu letošního roku máme poměrně vzácnou příležitost, kdy můžeme (v březnu) spatřit zatmění Slunce a (v září) zatmění Měsíce. Jak tyto astronomické jevy vznikají a jakým způsobem je můžeme pozorovat, se dozvíte na této přednášce, která proběhne v rámci týdne otevřených dveří 13. března v 18:00 hodin.
Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 3. března ve 13:00 hodin Mgr. Jan Jurčák PhD, který se zabývá strukturou a dynamikou sluneční atmosféry na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.
Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund přednášky na různá témata. Ve středu 11. března, se bude zabývat tématem UV-spektroskopie slunečních erupcí. Přenášet bude Jaroslav Dudík z Astronomického ústavu Akademie věd České Republiky, Ondřejov a z Centre for Mathematical Sciences na Univerzitě v Cambridgi ve Velké Británii.
Viditelný povrch našeho Slunce tvoří hranici koule o průměru asi 1,4 milionů kilometrů. Mohlo by se zdát, že vše podstatné a pro nás důležité se odehrává uvnitř této koule. Není to však tak docela pravda. Plazmatická obálka našeho Slunce – koróna – skrývá mnohá tajemství a odehrávají se v ní děje, které mohou zásadním způsobem ovlivnit život na Zemi. Přednáší prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. v prostorách Hvězdárny a planetária Brno dne 23. 4. 2015 v 18:00 hodin.
Hvězdárna Ďáblice pořádá pravidelně astronomické přednášky na nejrůznější aktuální témata. V březnu dne 16. 3. 2015 přišlo na řadu Slunce a jeho aktivita. Přednáška Bc. Michala Řepíka seznámí veřejnost se základními parametry Slunce, přiblíží různé procesy, které se na něm odehrávají, popíše úkazy, které lze pozorovat a metody vhodné pro jejich pozorování. Budou probrány sluneční skvrny, protuberance, erupce a vliv Slunce na Zemi. Jednotlivé jevy budou podloženy konkrétními ukázkami, které se na Slunci udály v r. 2014.
Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 3. března ve 13:00 hodin RNDr. Marek Vandas, DrSc., který se zabývá heliosférou a kosmickým počasím na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.
Katedra fyziky Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem pořádá dne 26. února 2015 zajímavou přednášku na téma magnetoakustické vlny ve sluneční atmosféře, přednášku povede RNDr. Petr Jelínek, Ph.D., pracovník Ústavu fyziky a biofyziky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Č. Budějovicích, který se tam zabývá počítačovým modelováním ve fyzice plazmatu . Přednáška začne ve 13:00 hodin v prostorách ústavu fyziky.
Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 24. února ve 13:00 hodin Dominik Utz z IGAM/Institute of Physics patřící pod University of Graz v Rakousku.
Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund přednášky na různá témata. Ve středu 4. března, se bude zabývat tématem UV-spektroskopie slunečních erupcí. Přenášet bude Mgr. Jan Jurčák PhD, který se zabývá strukturou a dynamikou sluneční atmosféry na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.
Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund přednášky na různá témata. Ve středu 25. února, se bude zabývat tématem UV-spektroskopie slunečních erupcí. Přenášet bude nositel Nušlovy ceny Prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc., který se slunečními erupcemi zabývá na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
04.11.20
Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.
18.09.20
Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.
15.06.20
Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.