Pozvánky na akce

Přednáška: ROK ZATMĚNÍ


Přednáška Miroslava JEDLIČKY, pracovníka Hvězdárny Vsetín. V průběhu letošního roku máme poměrně vzácnou příležitost, kdy můžeme (v březnu) spatřit zatmění Slunce a (v září) zatmění Měsíce. Jak tyto astronomické jevy vznikají a jakým způsobem je můžeme pozorovat, se dozvíte na této přednášce, která proběhne v rámci týdne otevřených dveří 13. března v 18:00 hodin.

Přednáška: Penumbra evolution and the formation of stable umbra/penumbra boundary


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 3. března ve 13:00 hodin Mgr. Jan Jurčák PhD, který se zabývá strukturou a dynamikou sluneční atmosféry na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Přednáška: Expanzia magnetických tokových trubíc v koróne aktívnych oblastí na Slnku


Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund  přednášky na různá témata. Ve středu 11. března, se bude zabývat tématem UV-spektroskopie slunečních erupcí. Přenášet bude Jaroslav Dudík z Astronomického ústavu Akademie věd České Republiky, Ondřejov a z Centre for Mathematical Sciences na Univerzitě v Cambridgi ve Velké Británii.

Přednáška: Vyřešené i nevyřešené záhady sluneční koróny


Viditelný povrch našeho Slunce tvoří hranici koule o průměru asi 1,4 milionů kilometrů. Mohlo by se zdát, že vše podstatné a pro nás důležité se odehrává uvnitř této koule. Není to však tak docela pravda. Plazmatická obálka našeho Slunce – koróna – skrývá mnohá tajemství a odehrávají se v ní děje, které mohou zásadním způsobem ovlivnit život na Zemi. Přednáší prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. v prostorách Hvězdárny a planetária Brno dne 23. 4. 2015 v 18:00 hodin.

Přednáška: Slunce klidné i bouřlivé


Hvězdárna Ďáblice pořádá pravidelně astronomické přednášky na nejrůznější aktuální témata. V březnu dne 16. 3. 2015 přišlo na řadu Slunce a jeho aktivita. Přednáška Bc. Michala Řepíka seznámí veřejnost se základními parametry Slunce, přiblíží různé procesy, které se na něm odehrávají, popíše úkazy, které lze pozorovat a metody vhodné pro jejich pozorování. Budou probrány sluneční skvrny, protuberance, erupce a vliv Slunce na Zemi. Jednotlivé jevy budou podloženy konkrétními ukázkami, které se na Slunci udály v r. 2014.

Přednáška: Euler potentials for systems where electric currents flow along magnetic field lines


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 3. března ve 13:00 hodin RNDr. Marek Vandas, DrSc., který se zabývá heliosférou a kosmickým počasím na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.
 

Seminář: Magnetoakustické vlny ve sluneční atmosféře


Katedra fyziky Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem pořádá dne 26. února 2015 zajímavou přednášku na téma magnetoakustické vlny ve sluneční atmosféře, přednášku povede RNDr. Petr Jelínek, Ph.D., pracovník Ústavu fyziky a biofyziky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Č. Budějovicích, který se tam zabývá počítačovým modelováním ve fyzice plazmatu . Přednáška začne ve 13:00 hodin v prostorách ústavu fyziky.

Přednáška: Long-time trends of magnetic bright points: number of MBPs at disc centre

 

Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 24. února ve 13:00 hodin Dominik Utz z IGAM/Institute of Physics patřící pod University of Graz v Rakousku.

Přednáška: Magnetické pole ve slunečních skvrnách


Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund  přednášky na různá témata. Ve středu 4. března, se bude zabývat tématem UV-spektroskopie slunečních erupcí. Přenášet bude Mgr. Jan Jurčák PhD, který se zabývá strukturou a dynamikou sluneční atmosféry na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Přednáška: UV-spektroskopie slunečních erupcí


Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund  přednášky na různá témata. Ve středu 25. února, se bude zabývat tématem UV-spektroskopie slunečních erupcí. Přenášet bude nositel Nušlovy ceny Prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc., který se slunečními erupcemi zabývá na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.