Pozvánky na akce

Přednáška: ROK ZATMĚNÍ


Přednáška Miroslava JEDLIČKY, pracovníka Hvězdárny Vsetín. V průběhu letošního roku máme poměrně vzácnou příležitost, kdy můžeme (v březnu) spatřit zatmění Slunce a (v září) zatmění Měsíce. Jak tyto astronomické jevy vznikají a jakým způsobem je můžeme pozorovat, se dozvíte na této přednášce, která proběhne v rámci týdne otevřených dveří 13. března v 18:00 hodin.

Přednáška: Penumbra evolution and the formation of stable umbra/penumbra boundary


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 3. března ve 13:00 hodin Mgr. Jan Jurčák PhD, který se zabývá strukturou a dynamikou sluneční atmosféry na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Přednáška: Expanzia magnetických tokových trubíc v koróne aktívnych oblastí na Slnku


Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund  přednášky na různá témata. Ve středu 11. března, se bude zabývat tématem UV-spektroskopie slunečních erupcí. Přenášet bude Jaroslav Dudík z Astronomického ústavu Akademie věd České Republiky, Ondřejov a z Centre for Mathematical Sciences na Univerzitě v Cambridgi ve Velké Británii.

Přednáška: Vyřešené i nevyřešené záhady sluneční koróny


Viditelný povrch našeho Slunce tvoří hranici koule o průměru asi 1,4 milionů kilometrů. Mohlo by se zdát, že vše podstatné a pro nás důležité se odehrává uvnitř této koule. Není to však tak docela pravda. Plazmatická obálka našeho Slunce – koróna – skrývá mnohá tajemství a odehrávají se v ní děje, které mohou zásadním způsobem ovlivnit život na Zemi. Přednáší prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. v prostorách Hvězdárny a planetária Brno dne 23. 4. 2015 v 18:00 hodin.

Přednáška: Slunce klidné i bouřlivé


Hvězdárna Ďáblice pořádá pravidelně astronomické přednášky na nejrůznější aktuální témata. V březnu dne 16. 3. 2015 přišlo na řadu Slunce a jeho aktivita. Přednáška Bc. Michala Řepíka seznámí veřejnost se základními parametry Slunce, přiblíží různé procesy, které se na něm odehrávají, popíše úkazy, které lze pozorovat a metody vhodné pro jejich pozorování. Budou probrány sluneční skvrny, protuberance, erupce a vliv Slunce na Zemi. Jednotlivé jevy budou podloženy konkrétními ukázkami, které se na Slunci udály v r. 2014.

Přednáška: Euler potentials for systems where electric currents flow along magnetic field lines


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 3. března ve 13:00 hodin RNDr. Marek Vandas, DrSc., který se zabývá heliosférou a kosmickým počasím na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.
 

Seminář: Magnetoakustické vlny ve sluneční atmosféře


Katedra fyziky Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem pořádá dne 26. února 2015 zajímavou přednášku na téma magnetoakustické vlny ve sluneční atmosféře, přednášku povede RNDr. Petr Jelínek, Ph.D., pracovník Ústavu fyziky a biofyziky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Č. Budějovicích, který se tam zabývá počítačovým modelováním ve fyzice plazmatu . Přednáška začne ve 13:00 hodin v prostorách ústavu fyziky.

Přednáška: Long-time trends of magnetic bright points: number of MBPs at disc centre

 

Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 24. února ve 13:00 hodin Dominik Utz z IGAM/Institute of Physics patřící pod University of Graz v Rakousku.

Přednáška: Magnetické pole ve slunečních skvrnách


Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund  přednášky na různá témata. Ve středu 4. března, se bude zabývat tématem UV-spektroskopie slunečních erupcí. Přenášet bude Mgr. Jan Jurčák PhD, který se zabývá strukturou a dynamikou sluneční atmosféry na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Přednáška: UV-spektroskopie slunečních erupcí


Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund  přednášky na různá témata. Ve středu 25. února, se bude zabývat tématem UV-spektroskopie slunečních erupcí. Přenášet bude nositel Nušlovy ceny Prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc., který se slunečními erupcemi zabývá na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.