Vycházející naoranžovělý disk Slunce představoval už před mnoha desíti tisíci lety pro naše předky něco velmi magického a přitažlivého. Sluneční disk byl dárce tepla a světla - dárce života. Ať chceme nebo ne, je jím dodnes. Díky sluneční energii se mohl na Zemi život rozvinout do dnešní bohatosti forem a druhů.
Slunce je nejen zdrojem života, ale také lidské inspirace, pokory. Je však také výzvou těm, kteří se snažili, snaží a dozajista budou snažit odhalit jeho četná tajemství. Generace astronomů a v posledních desítkách let především slunečních fyziků postupně odhalují jednotlivé střípky celkové mozaiky našeho poznání o tom, jak Slunce funguje, proč je takové jaké je, proč vykazuje takovou aktivitu se svými typickými projevy.
Slunce a jeho výzkum je však důležitý i pro řadu dalších astronomů, astrofyziků a fyziků, jelikož je to zatím jediná hvězda, kterou můžeme relativně velmi podrobně studovat. Slune nám slouží jako jakýsi etalon vůči němuž porovnáváme hvězdy ostatní. Tím se zároveň snažíme lépe porozumět samotnému Slunci.
V této sekci webových stránek najdete základní informace o naší nejbližší hvězdě, o Slunci, rozdělených do několika oblastí. Předpokládáme, že tato část webu nebude nikdy zcela dokončena a bude průběžně doplňována, rozšiřována a korigována tak, aby přinášela pokud možno aktuální přehled základních poznatků z vybraných oblastí našeho poznání o Slunci. Vyberte si, co vás zajímá.
|
|
PROJEVY SLUNEČNÍ AKTIVITY
|
EFEKTY SLUNEČNÍ AKTIVITY
|
VÝZKUM SLUNCE
|
|
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?