Přestože počasí nebývá v říjnu úplně příznivé, mnoho hvězdáren po celé republice stále nabízí víkendové pozorování Slunce. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během října podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!
V rámci seminářového odpoledne bude probíhat na hvězdárně v Ondřejově přednáška, kterou povede Arek Berlicki o Ellermanových bombách a jejich možnému přispění k ohřevu koróny. Přednášky jsou v anglickém jazyce a můžete se na ně přijít podívat 28. června 2016 ve 13:00 hodin. Další tři přednášky se jmenují: Long-term activity of soft X-ray transients (přednáší: Vojtěch Šimon), New regime of fragmentation of gaseous layers (přednáší: František Dinnbier) a Stubenberg meteorite fall - demonstration of capabilities of the Czech fireball network (přednáší: Pavel Spurný).
V létě bývá více jasno a více času na všechno. Hvězdárny po celé republice plánují prázdninové programy a pozorování naší nejbližší hvězdy pro veřejnost. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během léta podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!
Projekt F-CHROMA je zaměřen na pochopení procesů ve sluneční chromosféře během slunečních erupcí. Realizační tým tohoto projektu vyhlašuje pro všechny zájemce, a to nejen z řad pracovníků hvězdáren, ale i astronomů amatérů pozorovací kampaň zaměřenou na pozorování slunečních erupcí včetně tzv. bílých erupcí ve fotosféře. Kampaň je vyhlášena na dny 14. – 23. července 2016.
Hvězdárna Jičín organizuje 23. června 2016 v 18:00 hodin zajímavou přednášku na téma "Zatmění na cestách". Vyprávět nám o zajímavostech ze všech svých 12 cest za úplným zatměním Slunce nám bude bývalá pracovnice hvězdárny v Úpici RndR.Eva Marková. Zajímavosti obrazem i slovem v Centru přírodních věd.
Tekovská hvezdáreň Levice pořádá pravidelně přednášky na různá aktuální témata. Na počátku června se uskuteční přednáška, která se bude zabývat stavbou slunečních hodin. Přijďte se podívat 9. června ve 20:00 hodin, na tuto zajímavou akci.
Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella pořádá mnoho zajímavých akcí. V pátek 24. června se koná první repríza audiovizuálního pořadu Jeho jasnosť Slnko. Repríza začne ve 20:00 a bude se zabývat vznikem Slunce, jeho pozorováním a energií, kterou naše nejbližší hvězda produkuje. Jeho svetlo žiadne iné neprežiari, v predstavách ľudí sa stalo bohom, mocným vládcom, pánom nad životom a smrťou – Slnko. Ako vzniklo? Prečo svieti a hreje?
Slunce je centrálním tělesem Sluneční soustavy. Okolní prostředíovlivňuje nejen coby gravitační centrum, ale také prostřednictvím vrtochů proměnné magnetické aktivity. Chcete se dozvědět, jak si dnes jevy sluneční aktivity vysvětlujeme? Jak mohutné mohou být erupce -- vpravdě výbuchy na Slunci? A co se stane tady na Zemi, když ji zasáhne oblak zmagnetizovaného plazmatu? Vše se dozvíte na přednášce Michala Švandy z Astronomického ústavu Univertity Karlovy. Na Hvězdárně barona Artura Krauze v Pardubicích 20. 5. 2016 v 19:00 hodin.
Téměř každý týden se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 17. května 2016 ve 13:00 hodin RNDr. Michal Varady, Ph.D. z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Téměř každý týden se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší ve čtvrtek 12. května 2016 ve 14:00 hodin Giulio Del Zanna (DAMPT, University of Cambridge, UK).
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
04.11.20
Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.
18.09.20
Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.
15.06.20
Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.