Pozvánky na akce

Říjnové pozorování Slunce 2016


Přestože počasí nebývá v říjnu úplně příznivé, mnoho hvězdáren po celé republice stále nabízí víkendové pozorování Slunce. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během října podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!

Seminářové odpoledne a přednáška: Spectroscopy and modeling of Ellerman bursts


V rámci seminářového odpoledne bude probíhat na hvězdárně v Ondřejově přednáška, kterou povede Arek Berlicki o Ellermanových bombách a jejich možnému přispění k ohřevu koróny. Přednášky jsou v anglickém jazyce a můžete se na ně přijít podívat 28. června 2016 ve 13:00 hodin. Další tři přednášky  se jmenují: Long-term activity of soft X-ray transients (přednáší: Vojtěch Šimon), New regime of fragmentation of gaseous layers (přednáší: František Dinnbier) a Stubenberg meteorite fall - demonstration of capabilities of the Czech fireball network (přednáší: Pavel Spurný).

LETNÍ POZOROVÁNÍ SLUNCE 2016


V létě bývá více jasno a více času na všechno. Hvězdárny po celé republice plánují prázdninové programy a pozorování naší nejbližší hvězdy pro veřejnost. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během léta podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!

Pozorovací kampaň projektu F-CHROMA


Projekt F-CHROMA je zaměřen na pochopení procesů ve sluneční chromosféře během slunečních erupcí. Realizační tým tohoto projektu vyhlašuje pro všechny zájemce, a to nejen z řad pracovníků hvězdáren, ale i astronomů amatérů pozorovací kampaň zaměřenou na pozorování slunečních erupcí včetně tzv. bílých erupcí ve fotosféře. Kampaň je vyhlášena na dny 14. – 23. července 2016.

Přednáška: Zatmění na cestách


Hvězdárna Jičín organizuje 23. června 2016 v 18:00 hodin zajímavou přednášku na téma "Zatmění na cestách". Vyprávět nám o zajímavostech ze všech svých 12 cest za úplným zatměním Slunce nám bude bývalá pracovnice hvězdárny v Úpici RndR.Eva Marková. Zajímavosti obrazem i slovem v Centru přírodních věd.

Přednáška: Postavme si slnečné hodiny


Tekovská hvezdáreň Levice pořádá pravidelně přednášky na různá aktuální témata. Na počátku června se uskuteční přednáška, která se bude zabývat stavbou slunečních hodin. Přijďte se podívat 9. června ve 20:00 hodin, na tuto zajímavou akci.

Pořad: Jeho jasnosť Slnko


Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella pořádá mnoho zajímavých akcí. V pátek 24. června se koná první repríza audiovizuálního pořadu Jeho jasnosť Slnko. Repríza začne ve 20:00 a bude se zabývat vznikem Slunce, jeho pozorováním a energií, kterou naše nejbližší hvězda produkuje. Jeho svetlo žiadne iné neprežiari, v predstavách ľudí sa stalo bohom, mocným vládcom, pánom nad životom a smrťou – Slnko. Ako vzniklo? Prečo svieti a hreje?

Přednáška: SLUNCE A KOSMICKÉ POČASÍ: Vrtochy dámy ve středních letech v kosmickém měřítku


Slunce je centrálním tělesem Sluneční soustavy. Okolní prostředíovlivňuje nejen coby gravitační centrum, ale také prostřednictvím vrtochů proměnné magnetické aktivity. Chcete se dozvědět, jak si dnes jevy sluneční aktivity vysvětlujeme? Jak mohutné mohou být erupce -- vpravdě výbuchy na Slunci? A co se stane tady na Zemi, když ji zasáhne oblak zmagnetizovaného plazmatu? Vše se dozvíte na přednášce Michala Švandy z Astronomického ústavu Univertity Karlovy. Na Hvězdárně barona Artura Krauze v Pardubicích 20. 5. 2016 v 19:00 hodin.

Přednáška: Hybrid simulations of chromospheric HXR flare sources


Téměř každý týden se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 17. května 2016 ve 13:00 hodin RNDr. Michal Varady, Ph.D. z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Přednáška: Sun as a star


Téměř každý týden se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší ve čtvrtek 12. května 2016 ve 14:00 hodin Giulio Del Zanna (DAMPT, University of Cambridge, UK).

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?