Rôzni oganizátori po celom Slovensku predstavia počas dvoch týždňov “Solárných dní” viacero pohľadov na slnečnú energiu. Laici, odborníci či deti môžu počas nich získať zaujímavé informácie a zúčastniť sa vzrušujúcich podujatí. Stačí si vybrať. Dni otvorených dverí v solárnych elektrárňach, exkurzie do firiem vyrábajúcich fotovoltaické panely, diskusie v informačných stánkoch, pozorovania slnečnej aktivity, ukážky solárnych zariadení alebo tvorivé dielne na tému slnko. “Solárne dni” ponúkajú pestrú škálu podujatí pre všetkých!
Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella pořádá mnoho zajímavých akcí. V rámci akce pozorování přechodu planety Merkur přes sluneční disk, která se uskuteční 9. května 2016, pořádají i premiéru svého audiovizuálního pořadu Jeho jasnosť Slnko. Premiéra začne v 16:00 a bude se zabývat vznikem Slunce, jeho pozorováním a energií, kterou naše nejbližší hvězda produkuje.
Tekovská hvezdáreň Levice pořádá pravidelné přednášky na nejrůznější aktuální témata. V květnu se už téměř tradičně můžete těšit na dvě přednášky na téma Ako pozorujeme Slnko. Přednášky jsou úmyslně v období před "sezónou" pozorování naší nejbližší hvězdy. Přijďte se podívat ve čtvrtek 17. nebo 26. května 2016 ve 20:00 hodin.
Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 3. května 2016 ve 13:00 hodin Galina G. Motorina (Pulkovo Astronomical Observatory, Russian Academy of Sciences).
Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika pořádá přednášku o naší nejbližší hvězdě. Můžete se na ní přijít podívat v pátek 29. 4. 2016 od 20:00 hodin. Program zoznamuje s najbližšou hviezdou, so základnými údajmi, až po najnovšie poznatky, vhodný pre žiakov ZŠ a širokú verejnosť.
Co je zdrojem sluneční aktivity a jaké jsou její hlavní projevy? Jakou dnes máme techniku k tomu, abychom naší hvězdu „hlídali“? Jak se sluneční aktivity projevuje v planetární soustavě? Jak ovlivňuje nás jako jednotlivce i naší společnost? Na tyto i další otázky se pokusím odpovědět přednáška s besedou doplněná bohatými obrazovými i videomateriály. Přednáší Libor Lenža, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. ve středu 18. května 2016 od 19:00 hodin.
Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 26. dubna 2016 ve 13:00 hodin Alexander Shabalin (Ioffe Physical-Technical Institute, RAS, St. Petersburg, Russia).
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové pořádá pravidelně astronomické přednášky na nejrůznější aktuální témata. V květnu dne 7. května 2016 v 18:00 hodin přišel na řadu tranzit Merkuru. Přednáškou nás provede Mgr. Jan Veselý v kinosále Hvězdárny a planetária Hradec Králové.
Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší ve středu 13. dubna 2016 v 13:00 hodin Yuriy T. Tsap (Crimean Observatory).
Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 5. dubna 2016 ve 13:00 hodin Ivica Skokic.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?