Pozvánky na akce

Evropske Solárne dni


Rôzni oganizátori po celom Slovensku predstavia počas dvoch týždňov “Solárných dní” viacero pohľadov na slnečnú energiu. Laici, odborníci či deti môžu počas nich získať zaujímavé informácie a zúčastniť sa vzrušujúcich podujatí. Stačí si vybrať. Dni otvorených dverí v solárnych elektrárňach, exkurzie do firiem vyrábajúcich fotovoltaické panely, diskusie v informačných stánkoch, pozorovania slnečnej aktivity, ukážky solárnych zariadení alebo tvorivé dielne na tému slnko. “Solárne dni” ponúkajú pestrú škálu podujatí pre všetkých!

Premiéra audiovizuálního pořadu: Jeho jasnosť Slnko


Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella pořádá mnoho zajímavých akcí. V rámci akce pozorování přechodu planety Merkur přes sluneční disk, která se uskuteční 9. května 2016, pořádají i premiéru svého audiovizuálního pořadu Jeho jasnosť Slnko. Premiéra začne v 16:00 a bude se zabývat vznikem Slunce, jeho pozorováním a energií, kterou naše nejbližší hvězda produkuje.

Přednáška: Ako pozorujeme Slnko


Tekovská hvezdáreň Levice pořádá pravidelné přednášky na nejrůznější aktuální témata. V květnu se už téměř tradičně můžete těšit na dvě přednášky na téma Ako pozorujeme Slnko. Přednášky jsou úmyslně v období před "sezónou" pozorování naší nejbližší hvězdy. Přijďte se podívat ve čtvrtek 17. nebo 26. května 2016 ve 20:00 hodin.

Přednáška: Differential emission measure and electron distribution function based on RHESSI and SDO observations


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 3. května 2016 ve 13:00 hodin Galina G. Motorina (Pulkovo Astronomical Observatory, Russian Academy of Sciences).

Přednáška: SLNKO ODHAĽUJE SVOJE TAJOMSTVÁ


Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika pořádá přednášku o naší nejbližší hvězdě. Můžete se na ní přijít podívat v pátek 29. 4. 2016 od 20:00 hodin. Program zoznamuje s najbližšou hviezdou, so základnými údajmi, až po najnovšie poznatky, vhodný pre žiakov ZŠ a širokú verejnosť.

Přednáška: SLUNEČNÍ INFERNA aneb 6 slunečních zastavení


Co je zdrojem sluneční aktivity a jaké jsou její hlavní projevy? Jakou dnes máme techniku k tomu, abychom naší hvězdu „hlídali“? Jak se sluneční aktivity projevuje v planetární soustavě? Jak ovlivňuje nás jako jednotlivce i naší společnost? Na tyto i další otázky se pokusím odpovědět přednáška s besedou doplněná bohatými obrazovými i videomateriály. Přednáší Libor Lenža, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. ve středu 18. května 2016 od 19:00 hodin.

Přednáška: Hard X-ray radiation by accelerated electrons in turbulent plasma of solar flares


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 26. dubna 2016 ve 13:00 hodin Alexander Shabalin (Ioffe Physical-Technical Institute, RAS, St. Petersburg, Russia).

Přednáška: Mikrozatmění


Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové pořádá pravidelně astronomické přednášky na nejrůznější aktuální témata. V květnu dne 7. května 2016 v 18:00 hodin přišel na řadu tranzit Merkuru. Přednáškou nás provede Mgr. Jan Veselý v kinosále Hvězdárny a planetária Hradec Králové.

Přednáška: Acoustic and Slow Sausage Oscillations in the Stratified Solar Photosphere: Hinode Observations and Phase Relationships


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší ve středu 13. dubna 2016 v 13:00 hodin Yuriy T. Tsap (Crimean Observatory).

Přednáška: Observing the Sun with ALMA


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 5. dubna 2016 ve 13:00 hodin Ivica Skokic.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.