Pozvánky na akce

Přednáška: Reynolds stress and large-scale velocity field on the Sun from tracer measurements

 

Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 19. května ve 13:00 hodin Ivica Skokic z Chorvatska.

Přednáška: Ako pozorujeme Slnko

 

Tekovská hvezdáreň Levice pořádá pravidelně přednášky na různá aktuální témata. V měsíci květen se ve Slovenské Republice, právě na této hvězdárně uskuteční dvě přednášky na téma Ako pozorujeme Slnko. Přednášky se konají ve dnech 14. května a 21. května 2015, obě začínají ve 20:00 hodin.

Přednáška: Solar 'tornadoes' observed by IRIS, THEMIS and other instruments


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 5. května ve 13:00 hodin Brigitte Schmieder, která pracuje na Observatoire de Paris ve Francii.

Přednáška: Úplné zatmění Slunce


Popularně-vědecká přednáška předního světového odborníka na fotografování uplného zatmění Slunce a na následné matematické zpracování pořízených snímků. Prof. Druckmüller přednese další z přednášek pořádaných SKAS FSI - Studentská komora Akademického senátu FSI VUT v Brně. Akce se uskuteční v úterý 28. 4. 2015 v 18:00 hodin v přednáškové aule Q Na Fsi Vut V Brně
(Technická 2).

Přednáška: CESTY ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE 2015 EXPEDICE NA FAERSKÉ OSTROVY A ŠPICBERKY


Moravská zemská knihovna v Brně pořádá pravidelně přednášky na různá aktuální témata. V půlce května přednáší expedici za zatměním Slunce Prof. RNDr. Miloslav DRUCKMÜLLER, CSc., který je vedoucím oboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky, VUT v Brně a Mgr. Jana HODEROVÁ, Ph.D., která na pracuje na na stejném ústavu jako odborný asistent.. Přednáška se koná 13.května v 19:00hodin.

Přednáška: Effect of the electron kappa-distributions on the non-equilibrium ionization in the transition region and solar corona

 

Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 14. dubna ve 13:00 hodin doc. RNDr. Elena Dzifčáková, CSc., která se zabývá modelováním spekter sluneční koróny na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Výstava: Slunce - naše hvězda


Přijďte se podívat do Jablůnkova ve dnech 10. 03. 2015 až 14. 05. 2015 na výstavu
Slunce - naše hvězda. Výstava popisuje naši nejbližší hvězdu více do hloubky a v širších souvislostech s pozorovanými projevy aktivity, ať už na slunci samotném, nebo v blízkosti Země. Kromě obecného popisu jednotlivých vnitřních částí vysvětluje jak jejich funkci, tak průběh přenosu energie z jádra. Samostatná část je věnována metodám pozorování Slunce a jejich přínosům v našem poznání. Podstatným zdrojem je v tomto případě studium spektra a jednotlivých vrstev sluneční atmosféry.

 

Přednáška: Lov astrozážitků z lodě i mezi ovcemi


Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá ve středu 15. dubna 2015 v 19:00 hodin přednášku o expedici za úplným zatměním Slunce. Na neuvěřitelný úkaz, za kterým cestují lidé po celém světě, se vydaly stovky astronomů a nadšenců a zaplnili Faerské ostrovy a Špicberky. I z Česka zamířili lidé pozorovat tento úkaz.
Cesta lodí, krajina bez stromů, krásné scenérie, ovce, nádherná polární záře, naděje i zoufaství nad počasím a samozřejmě zatmění Slunce - to jsou jen střípky z české expedice na Faerské ostrovy.

Přednáška: Slunce z vesmíru - mise minulé, současné i budoucí


Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund  přednášky na různá témata. Ve středu 15. dubna, se bude zabývat tématem zkoumání naší nejbližší hvězdy pomocí sond. Přenášet bude RNDr. František Fárník, CSc. z Astronomického ústavu Akademie věd České Republiky v Ondřejově.

Přednáška: Solar flare observations at 30 THz


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 31. března ve 13:00 hodin Rositsa Miteva, která pracuje v Space Research and Technology Institute v Bulgarian Academy of Sciences.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.