Pozvánky na akce

Přednáška: Reynolds stress and large-scale velocity field on the Sun from tracer measurements

 

Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 19. května ve 13:00 hodin Ivica Skokic z Chorvatska.

Přednáška: Ako pozorujeme Slnko

 

Tekovská hvezdáreň Levice pořádá pravidelně přednášky na různá aktuální témata. V měsíci květen se ve Slovenské Republice, právě na této hvězdárně uskuteční dvě přednášky na téma Ako pozorujeme Slnko. Přednášky se konají ve dnech 14. května a 21. května 2015, obě začínají ve 20:00 hodin.

Přednáška: Solar 'tornadoes' observed by IRIS, THEMIS and other instruments


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 5. května ve 13:00 hodin Brigitte Schmieder, která pracuje na Observatoire de Paris ve Francii.

Přednáška: Úplné zatmění Slunce


Popularně-vědecká přednáška předního světového odborníka na fotografování uplného zatmění Slunce a na následné matematické zpracování pořízených snímků. Prof. Druckmüller přednese další z přednášek pořádaných SKAS FSI - Studentská komora Akademického senátu FSI VUT v Brně. Akce se uskuteční v úterý 28. 4. 2015 v 18:00 hodin v přednáškové aule Q Na Fsi Vut V Brně
(Technická 2).

Přednáška: CESTY ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE 2015 EXPEDICE NA FAERSKÉ OSTROVY A ŠPICBERKY


Moravská zemská knihovna v Brně pořádá pravidelně přednášky na různá aktuální témata. V půlce května přednáší expedici za zatměním Slunce Prof. RNDr. Miloslav DRUCKMÜLLER, CSc., který je vedoucím oboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky, VUT v Brně a Mgr. Jana HODEROVÁ, Ph.D., která na pracuje na na stejném ústavu jako odborný asistent.. Přednáška se koná 13.května v 19:00hodin.

Přednáška: Effect of the electron kappa-distributions on the non-equilibrium ionization in the transition region and solar corona

 

Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 14. dubna ve 13:00 hodin doc. RNDr. Elena Dzifčáková, CSc., která se zabývá modelováním spekter sluneční koróny na Akademii věd v Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Výstava: Slunce - naše hvězda


Přijďte se podívat do Jablůnkova ve dnech 10. 03. 2015 až 14. 05. 2015 na výstavu
Slunce - naše hvězda. Výstava popisuje naši nejbližší hvězdu více do hloubky a v širších souvislostech s pozorovanými projevy aktivity, ať už na slunci samotném, nebo v blízkosti Země. Kromě obecného popisu jednotlivých vnitřních částí vysvětluje jak jejich funkci, tak průběh přenosu energie z jádra. Samostatná část je věnována metodám pozorování Slunce a jejich přínosům v našem poznání. Podstatným zdrojem je v tomto případě studium spektra a jednotlivých vrstev sluneční atmosféry.

 

Přednáška: Lov astrozážitků z lodě i mezi ovcemi


Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá ve středu 15. dubna 2015 v 19:00 hodin přednášku o expedici za úplným zatměním Slunce. Na neuvěřitelný úkaz, za kterým cestují lidé po celém světě, se vydaly stovky astronomů a nadšenců a zaplnili Faerské ostrovy a Špicberky. I z Česka zamířili lidé pozorovat tento úkaz.
Cesta lodí, krajina bez stromů, krásné scenérie, ovce, nádherná polární záře, naděje i zoufaství nad počasím a samozřejmě zatmění Slunce - to jsou jen střípky z české expedice na Faerské ostrovy.

Přednáška: Slunce z vesmíru - mise minulé, současné i budoucí


Astronomický ústav Univerzity Karlovy, který je součástí matematicko-fyzikální fakulty, pořádá každý týden ve středu v 10 hodin 10 minut a 10 sekund  přednášky na různá témata. Ve středu 15. dubna, se bude zabývat tématem zkoumání naší nejbližší hvězdy pomocí sond. Přenášet bude RNDr. František Fárník, CSc. z Astronomického ústavu Akademie věd České Republiky v Ondřejově.

Přednáška: Solar flare observations at 30 THz


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 31. března ve 13:00 hodin Rositsa Miteva, která pracuje v Space Research and Technology Institute v Bulgarian Academy of Sciences.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?