Pozvánky na akce

Částečné zatmění Slunce 2015


Máme štěstí. Náš Měsíc má stejnou úhlovou velikost na obloze jako naše nejbližší hvězda a tak máme jako obyvatelé této planety hned dvakrát ročně možnost pozorovat neuvěřitelné nebeské divadlo. Dne 20. března 2015 Slunce zakryje Měsíc a jeho stín bude putovat po Severním moři (úplné zatmění bude pozorovatelné například z Faerských ostrovů nebo ze Špicberků. Jako částečné zatmění bude vidět i v České republice, přirozená družice Země tu zakryje celých 73% slunečního disku. 

Přednáška: Electron energetics in the solar wind: Helios observations


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 18. 11. ve 13:00 hodin Ing. Štěpán Štverák , Ph.D, který se v Astronomickém ústavu AV ČR zabývá vlastnostmi bezesrážkového plazmatu ve slunečním větru, zpracováním a analýzou dat z vesmírných misí (Helios, Cluster, Ulysses, Proba 2, Demeter) a numerickými simulacemi interakcí bezesrážkového plazmatu s tělesy ve sluneční soustavě.

Přednáška: Kdopak by Se Slunce bál?


Zlínská astronomická společnost (ZAS) pořádá zajímavou přednášku s názvem "Kdopak by se Slunce bál?", kterou přednáší pan Tomáš Brázdil. Přednáška se uskuteční v 19:00 hodin dne 24. 11. 2014 v prostorách hvězdárny ve Zlíně a má odpovědět na otázky jako: Jak moc Slunce ovlivňuje Zemi a náš každodenní život? Čím vším nám hrozí a můžeme se nějak bránit?

Přednáška: Oscillation Analysis of Dynamic Processes by Statistical Moments of High Order


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 4. 11. ve 13:00 hodin Ing. Stanislava Šimberová, CSc., která se v Astronomickém ústavu AV ČR zabývá heliosférou a kosmickým počasím.

Přednáška: Etudy ze života osamělé hvězdy


Lidová hvězdárna v Prostějově organizuje 6. listopadu 2014 v 18:00 hodin zajímavou přednášku na téma "Etudy ze života osamělé hvězdy". O životě a fungování naší nejbližší hvězdy Slunce bude vyprávět prof. RNDr. Zdeňka Mikuláška, CSc., zabývat se bude mimo jiné  i zajímavými otázkami jako kdy se projdeme po povrchu Slunce nebo jak by dopadl experiment s žáruvzdorným kosmonautem.

Přednáška: Flare energy release and wave dynamics in nearby sunspot


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tento měsíc přednáší doc. RNDr. Mariana Karlického, DrSc, který se v Astronomickém ústavu AV ČR zabývá fyzikou Slunce, zejméjna jevy spojenými se slunečními erupcemi a chováním plazmatu v atmosféře Slunce.

Kurz praktickej astronómie 2014


Hvězdáreň v Partizánskom organizuje akci zaměřenou na praktickou astronomii, součástí této akce jsou i přednášky zaměřené např. na fyziku Slunce nebo jeho pozorování. V případě příznivého počasí jsou připravená praktika věnující se pozorování a fotografování sluneční fotosféry a chromosféry.

OTEVŘENÉ SETKÁNÍ ČLENŮ SLUNEČNÍ SEKCE ČAS

Sluneční sekce ČAS pořádá v Praze v prostorách Astronomického ústavu otevřené setkání jejích členů a příznivců Slunce. Akce se koná dne 11. října 2014 od 10 hodin. Program mimo představení sluneční sekce a její činnosti také obsahuje zajímavé odborné přednášky, které povedou přední čeští odborníci například Ph.D. Michal Švanda nebo Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller.

23.-27. 6. 2014 - KONFERENCE SOLAR AND STELLAR FLARES

 

Zcela mimořádná a reprezentativní konference o slunečních a hvězdných erupcích se koná ve dnech 23. - 27. června v Praze. Velká mezinárodní akce s velmi bohatým odborným programem se bude konat v prostorách Národní technické knihovny.

 

26.-30. 5. 2014 - 22. CELOŠTÁTNÝ SLNEČNÝ SEMINÁR

 

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove organizuje 22. celoštátny slnečný seminár, ktorý sa uskutoční v dňoch 26. - 30. mája 2014 v hoteli ARMAN v Nižnej nad Oravou.

Celostátní sluneční seminář je vždy skvělou příležitostí setkat se s předními odborníky v oblasti sluneční fyziky, pozorování projevů sluneční aktivity, geomagnetického pole, kosmického počasí atd. nejen ze Slovenské  či České republiky, ale i některých dalších zemí.

Je skvělou příležitostí k seznámení se s posledními výzkumy a pokrokem v jednotlivých oblastech a především k setkání s kolegy a kolegyněmi.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.