Pozvánky na akce

Částečné zatmění Slunce 2015


Máme štěstí. Náš Měsíc má stejnou úhlovou velikost na obloze jako naše nejbližší hvězda a tak máme jako obyvatelé této planety hned dvakrát ročně možnost pozorovat neuvěřitelné nebeské divadlo. Dne 20. března 2015 Slunce zakryje Měsíc a jeho stín bude putovat po Severním moři (úplné zatmění bude pozorovatelné například z Faerských ostrovů nebo ze Špicberků. Jako částečné zatmění bude vidět i v České republice, přirozená družice Země tu zakryje celých 73% slunečního disku. 

Přednáška: Electron energetics in the solar wind: Helios observations


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 18. 11. ve 13:00 hodin Ing. Štěpán Štverák , Ph.D, který se v Astronomickém ústavu AV ČR zabývá vlastnostmi bezesrážkového plazmatu ve slunečním větru, zpracováním a analýzou dat z vesmírných misí (Helios, Cluster, Ulysses, Proba 2, Demeter) a numerickými simulacemi interakcí bezesrážkového plazmatu s tělesy ve sluneční soustavě.

Přednáška: Kdopak by Se Slunce bál?


Zlínská astronomická společnost (ZAS) pořádá zajímavou přednášku s názvem "Kdopak by se Slunce bál?", kterou přednáší pan Tomáš Brázdil. Přednáška se uskuteční v 19:00 hodin dne 24. 11. 2014 v prostorách hvězdárny ve Zlíně a má odpovědět na otázky jako: Jak moc Slunce ovlivňuje Zemi a náš každodenní život? Čím vším nám hrozí a můžeme se nějak bránit?

Přednáška: Oscillation Analysis of Dynamic Processes by Statistical Moments of High Order


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší dne 4. 11. ve 13:00 hodin Ing. Stanislava Šimberová, CSc., která se v Astronomickém ústavu AV ČR zabývá heliosférou a kosmickým počasím.

Přednáška: Etudy ze života osamělé hvězdy


Lidová hvězdárna v Prostějově organizuje 6. listopadu 2014 v 18:00 hodin zajímavou přednášku na téma "Etudy ze života osamělé hvězdy". O životě a fungování naší nejbližší hvězdy Slunce bude vyprávět prof. RNDr. Zdeňka Mikuláška, CSc., zabývat se bude mimo jiné  i zajímavými otázkami jako kdy se projdeme po povrchu Slunce nebo jak by dopadl experiment s žáruvzdorným kosmonautem.

Přednáška: Flare energy release and wave dynamics in nearby sunspot


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tento měsíc přednáší doc. RNDr. Mariana Karlického, DrSc, který se v Astronomickém ústavu AV ČR zabývá fyzikou Slunce, zejméjna jevy spojenými se slunečními erupcemi a chováním plazmatu v atmosféře Slunce.

Kurz praktickej astronómie 2014


Hvězdáreň v Partizánskom organizuje akci zaměřenou na praktickou astronomii, součástí této akce jsou i přednášky zaměřené např. na fyziku Slunce nebo jeho pozorování. V případě příznivého počasí jsou připravená praktika věnující se pozorování a fotografování sluneční fotosféry a chromosféry.

OTEVŘENÉ SETKÁNÍ ČLENŮ SLUNEČNÍ SEKCE ČAS

Sluneční sekce ČAS pořádá v Praze v prostorách Astronomického ústavu otevřené setkání jejích členů a příznivců Slunce. Akce se koná dne 11. října 2014 od 10 hodin. Program mimo představení sluneční sekce a její činnosti také obsahuje zajímavé odborné přednášky, které povedou přední čeští odborníci například Ph.D. Michal Švanda nebo Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller.

23.-27. 6. 2014 - KONFERENCE SOLAR AND STELLAR FLARES

 

Zcela mimořádná a reprezentativní konference o slunečních a hvězdných erupcích se koná ve dnech 23. - 27. června v Praze. Velká mezinárodní akce s velmi bohatým odborným programem se bude konat v prostorách Národní technické knihovny.

 

26.-30. 5. 2014 - 22. CELOŠTÁTNÝ SLNEČNÝ SEMINÁR

 

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove organizuje 22. celoštátny slnečný seminár, ktorý sa uskutoční v dňoch 26. - 30. mája 2014 v hoteli ARMAN v Nižnej nad Oravou.

Celostátní sluneční seminář je vždy skvělou příležitostí setkat se s předními odborníky v oblasti sluneční fyziky, pozorování projevů sluneční aktivity, geomagnetického pole, kosmického počasí atd. nejen ze Slovenské  či České republiky, ale i některých dalších zemí.

Je skvělou příležitostí k seznámení se s posledními výzkumy a pokrokem v jednotlivých oblastech a především k setkání s kolegy a kolegyněmi.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.