Přednáška: Matematika ve službách astronomie

Ve čtvrtek 10. září 2015 v 18:00 hodin se můžeme těšit na zajímavou přednášku, kterou pořádá Lidová hvězdárna v Prostějově. Pozvání přijal prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc., který nám bude povídat o své největší doméně – astrofotografii zatmění Slunce.
V tomto oboru se mu totiž podařilo propojit svou zálibu astrofotografii a své profesionální zaměření matematika a výsledkem jsou naprosto unikátní fotografie zatmění Slunce, zobrazující takové detaily, jaké dříve nebyly vůbec myslitelné. Díky jim dosáhl prof. Druckmüller světové proslulosti a lze jednoznačně prohlásit, že existuje astrofotografie slunečních zatmění před Druckmüllerem a po něm. Ten rozdíl v kvalitě dřívějších a současných obrazů slunečních zatmění je obrovský a bez jeho matematického procesu zpracování obrazů, napodobujících funkci lidského oka,  si dnes vůbec nelze představit pokrok v moderním výzkumu sluneční koróny. Ale nejen, že nás prof. Druckmüller nechá nahlédnout pod pokličku tvorby nejlepších obrazů zatmění Slunce na světě. Přednáška bude navíc spojená s vernisáží výstavy velkoplošných panelů s jeho jedinečnými obrazy zatmění, ale též špičkových fotografií komet, Mléčné dráhy a některých dalších astronomických objektů. Více se však dozvíte až na místě a možná na Vás bude čekat i malé překvapení. Jste srdečně zváni na přednášku i vernisáž v nově rekonstruovaných prostorách naší astronomické pozorovatelny!

Vstupné: dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

Vstupenky je možné předem rezervovat.

Odkaz na webové stranky hvězdárny:  https://www.hvezdarnapv.cz/pozvanka-na-prednasku-prof-rndr-miloslava-druckm-l

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?