Přednáška: Matematika ve službách astronomie

Ve čtvrtek 10. září 2015 v 18:00 hodin se můžeme těšit na zajímavou přednášku, kterou pořádá Lidová hvězdárna v Prostějově. Pozvání přijal prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc., který nám bude povídat o své největší doméně – astrofotografii zatmění Slunce.
V tomto oboru se mu totiž podařilo propojit svou zálibu astrofotografii a své profesionální zaměření matematika a výsledkem jsou naprosto unikátní fotografie zatmění Slunce, zobrazující takové detaily, jaké dříve nebyly vůbec myslitelné. Díky jim dosáhl prof. Druckmüller světové proslulosti a lze jednoznačně prohlásit, že existuje astrofotografie slunečních zatmění před Druckmüllerem a po něm. Ten rozdíl v kvalitě dřívějších a současných obrazů slunečních zatmění je obrovský a bez jeho matematického procesu zpracování obrazů, napodobujících funkci lidského oka,  si dnes vůbec nelze představit pokrok v moderním výzkumu sluneční koróny. Ale nejen, že nás prof. Druckmüller nechá nahlédnout pod pokličku tvorby nejlepších obrazů zatmění Slunce na světě. Přednáška bude navíc spojená s vernisáží výstavy velkoplošných panelů s jeho jedinečnými obrazy zatmění, ale též špičkových fotografií komet, Mléčné dráhy a některých dalších astronomických objektů. Více se však dozvíte až na místě a možná na Vás bude čekat i malé překvapení. Jste srdečně zváni na přednášku i vernisáž v nově rekonstruovaných prostorách naší astronomické pozorovatelny!

Vstupné: dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

Vstupenky je možné předem rezervovat.

Odkaz na webové stranky hvězdárny:  https://www.hvezdarnapv.cz/pozvanka-na-prednasku-prof-rndr-miloslava-druckm-l

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.