Pozvánky na akce

Přednáška: Molucké klenoty aneb Za „okem božím“ na východ Indonésie


Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice a Astronomická společnost Pardubice vás srdečně zvou na přednášku fotografa, cestovatele a astronoma Petra Horálka. Přednáška se uskuteční 28. dubna 2017 od 19:00 hodin. Ač se to může zdát, mnohými proklamovaná Indonésie má svá ještě neznámá zákoutí. Právě tam se v březnu 2016 odehrál úkaz místními lidmi nazývaný „Gerhana Matahari Total“. Slunce zakryl Měsíc a to nesmělo uniknout žádnému nadšenci, ale především vědecké expedici vedené brněnskými matematiky.

Přednáška: Klima na Zemi a sluneční aktivita


Institut geologického inženýrství ve spolupráci s Českou geologickou společností pořádá přednášku na téma Klima na Zemi a sluneční aktivita. Přednáška se uskuteční se 16. února 2017 v 16.00. Je určena nejen pro studenty a zaměstnance, ale i pro širokou veřejnost. Autory přednášky jsou - RNDr. Pavel Kalenda, CSc. (Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, Praha), RNDr. Ivo Wandrol (Slezská Univerzita v Opavě), Mgr. Vítězslav Kremlík (filosof a překladatel, Náchod).

Den otevřených dveří - Hvězdárna Žebrák


Důvod k pozorování Slunce se vždy najde. Hvězdárna Žebrák pořádá dne 6. května 2017 od 13 - 18 hodin den otevřených dvěří. V rámci tohoto dne proběhne pozorování Slunce. Hvězdárna také představí svou novou výzdobu v kopuli v podobě panelů, na kterých se můžete dozvědět řadu zajímavostí o souvězdích.

Únorové pozorování Slunce


Druhý měsíc v roce, únor, láká obvykle lepším slunečnějším a zasněženým počasím ven. Mnoho hvězdáren po celé republice stále nabízí víkendové pozorování Slunce. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během února podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!

ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V BRAZÍLII


Astronomicko-cestopisná přednáška s obrazovou projekcí z cesty za pozorováním úplného zatmění Slunce v Brazílii. Setkáme se s vnučkou Jana Bati a dalšími s krajany žijícími v Brazílii. Navštívíme vodopády na řece Iguazu a hydroelektrárnu Itaipu. Zasvěceným průvodcem nám bude RNDr. Eva Marková, CSc. Přednáška se koná 12. ledna v 18:00 hodin v Muzeu a galerii v Prostějově.

Lednové pozorování Slunce 2017


Leden je jako první zimní měsíc vrtkavý. Přesto mnoho hvězdáren po celé republice stále nabízí víkendové pozorování Slunce. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během ledna podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!

Listopadové pozorování Slunce 2016


Listopad je obvykle měsícem, kdy je často zataženo. Přesto mnoho hvězdáren po celé republice stále nabízí víkendové pozorování Slunce. Kam se vydat na pozorování Slunce? Co máte nejblíže k domovu? Pojďte se během listopadu podívat na Slunce a jeho aktivitu na vlastní oči!

Seminář majitelů a konstruktérů amatérských dalekohledů


V rámci tradičního přístrojového semináře Hvězdárny v Rokycanech, o pátku a víkendu 25. - 27. listopadu 2016 se můžete těšit na velmi bohatý program. Zejména v sobotu a v neděli bude několik petrých přednáškových bloků, které se svým zaměřením dotknou hlavně nadcházejícícho úplného zatmění Slunce v srpnu 2017 v USA, za nímž plánuje vyrazit velké množství českých a slovenských nadšenců.

Otevřené setkání členů Sluneční sekce ČAS 2016


Sluneční sekce ČAS pořádá v Praze v prostorách Astronomického ústavu otevřené setkání jejích členů a příznivců Slunce. Akce se koná dne 3. prosince 2016 od 10 hodin. Program mimo představení sluneční sekce a její činnosti také obsahuje zajímavé odborné přednášky, které povedou přední čeští odborníci například Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller nebo  RNDr. Petra Heinzela, DrSc.

Přednáška: Sluneční vrtochy a naše civilizace


Klub skeptiků SISYFOS uvádí v rámci cyklu přednášek Věda kontra iracionalita přednášku na téma Sluneční vrtochy a naše civilizace. Ve středu 23. 11. 2016 v 17:00 nás Doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR povede přednáškou, která se zabývá kosmickým počasím, větrem, oblaky i bouřemi v meziplanetárním prostoru.
Klub skeptiků SISYFOS  je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?