Ke stažení

Fotografické soustředění workshop k fotografické soutěži Společně se Sluncem

 

Přeshraniční fotografická soutěž s názvem Společně se Sluncem byla ukončena v druhé polovině listopadu a počátkem prosince proběhlo slavnostní ukončení soutěže a její vyhodnocení. Došlo k tomu v rámci workshopu určeného začínajícím, ale i pokročilým příznivcům fotografování.

Kromě teoretických přednášek byly na programu také praktické workshopy a především vyhodnocení soutěže a předání cen.

Workshop - Se Sluncem společně III - Sluneční fyzika

 

Poslední ze tří workshopů v ráímci projektu Se Sluncem společně byl zaměřen jednak na základní sluneční fyziku, strukturu Slunce, projevy jeho akvity s důrazem na sluneční svkrny a soudobou pozorovací techniku. Naše pozvání přijali pracovníci Astronomického ústavu AV ČR, v.v.i. v Ondřejově, Dr. Michal Sobotka a Dr. Michal Švanda. Kromě toho své příspěvky přednesly mladé kolegyně ze Sluneční skupiny při Hvězdárně Valašské Meziříčí.

Zveřejňujeme jak prezentace z přednášek, tak zvukový záznam.

 

1. česko-slovenské setkání pozorovatelů Slunce

 

Počátkem listopadu proběhla velmi zdařilá akce zaměřená na pozorovatele Slunce, využití pozorování Slunce ve vzdělávacích aktivitách a rozvoj přeshraniční spolupráce. Mezi přednášejícími byli špičkoví odborníci na vybrané oblasti sluneční fyziky a pozorování Slunce jak ze Slovenska, tak České republiky.

Zveřejňujeme vybrané prezentace a zvukové záznamy příspěvků.

Workshop - Se Sluncem společně II - Sluneční fyzika

 

Pro všechny vážné zájemce jsem připravili a zpracovali zvukové záznamy a prezentace z již druhého worskhopu projektu Se Sluncem společně, tentokrát zaměřeného na sluneční fyziku, Slunce a digitální techniku - CCD kamery.

Kromě teoretické části však bylo součástí workshopu i praktické seznámení s postupy kalibrace digitálně pořízených dat a úskalími, které zpracování těchto dat přinášejí. Bohužel nám tentokrát příliš nepřílo počasí, takže všichni účastníci se museli spokojit s již napozorovanými snímky z archivů.

 

Workshop - Se Sluncem společně I - Fyzika plazmatu

 

Zcela jedinečné zvukové záznamy z třídenního přeshraničního workshopu zaměřeného na praktická pozorování projevů sluneční aktivit a především fyziku plazmatu jsou k dispozici ke stažení. Lektorem této jedinečné vzdělávací akce byl prof. Petr Kulhánek z ČVUT FEL. Díky jeho přednáškám se můžete seznámit se základem fyziky plazmatu.

Workshop byl určen vážným zájemcům o problematiku z obou stran hranice, čemuž odpovídá jeho úroveň. Nemusíte se však bát, s přehledem vystačíte s dobrou středoškolskou matematikou, znalost základního VŠ kurzu matematiky je výhodou.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.

Zvýšená sluneční aktivita v posledních dubnových dnech

01.05.20

V posledních dubnových dnech bylo možno pozorovat zvýšenou aktivitu naší nejbližší hvězdy. V době od 27. dubna se vystřídaly čtyři skupinky slunečních skvrn (AR12760 - AR12763). Tři z nich již náležely k novému cyklu č. 25. Na slunečním disku se dokonce vyskytly na jižní polokouli dvě skvrny s opačnou polaritou, kdy každá z nich náležela jinému cyklu - AR12760 k 24.(-/+) a AR12761 k 25.(+/-).

Již se probouzí k životu nový cyklus s číslem 25 (?)

02.04.20

Stále probíhá hluboké minimum sluneční činnosti. K 2. 4. 2020 byl sluneční kotouč celých 70 dní beze skvrn, což je 75 % dní od začátku roku 2020. Za toto období se na Slunci vyskytly celkem 5x sluneční skvrny. Z tohoto počtu byly již ale 4x s polaritou, která odpovídá novému 25. cyklu.