Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.2022

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, pro kamarády prostě Fero. František Zloch byl dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity, který pracoval na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově. Měl na starosti zákresy slunečních skvrn a zejména sluneční patrolu, tedy pozorování erupcí a dalších aktivních jevů v reálném čase. V počátcích s využitím klasických fotografických technik, později pak s využitím moderních CCD detektorů.

Kromě toho se Fero věnoval vzdělávání nových pozorovatelů, ale i zájemců o astronomii jako takovou, jezdil na řadu hvězdáren přednášet a také vést praktika nejen pro pozorovatele Slunce. Na naší hvězdárně si ho pamatujeme velmi dobře právě jako hlavního přednášejícího a vedoucího praktik pro pozorovatele Slunce, později jako přednášejícího a mentora na řadě jiných akcí, které se věnovaly pozorování Slunce, sluneční aktivitě či sluneční fyzice. Věnoval se také radioamatérské činnosti a rád naslouchal prostřednictvím rádia signálům z éteru. Čas si našel také na pozorování objektů noční oblohy a rád s nimi seznamoval další zájemce a nadšence.

Fero byl skvělý praktik a pozorovatel. Vzpomínám si na týdny, které jsem měl možnost (už před mnoha desítkami let) vedle něho, s ním a pod jeho vedením pracovat a seznamovat s technikou, našim Sluncem, projevy jeho aktivity a také s neobvyklým humorem Fera.

Nedalo mi to, abych na něj alespoň takto nevzpomněl a pro ty z vás, co jste ho znali, tak přikládám pár fotek z roku 2010, které jsem našel ve svém archivu a které ukazují Fera přesně takového, jakého jsem ho znal.

Jsou věci, které už člověk nenapraví, třeba to, že jsme se v posledních letech nevídali, protože pořád bylo u mě něco „důležitějšího“. Nezapomínejme na to…stejně tak, jako nezapomenu na Fera, který mi byl učitelem, rádcem, kamarádem…

Čest jeho památce!

 

František Zloch v pozorovatelně slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

František Zloch v pozorovatelně slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

František Zloch v kopuli slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR.

František Zloch v kopuli slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR.

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?