Pozvánky na akce

Přednáška: Tranzity planét


Prechod Merkúru cez disk Slnka je úkaz odohrávajúci sa asi 14krát za storočie. Tohto ročný budeme mať príležitosť pozorovať takmer v celom priebehu. Preto neváhajte a príďte sa dozvedieť viac podrobnosti o tomto jedinečnom úkaze. Přijďte se podívat na přednášku 20. dubna v 18:00 hodin na Hvezdáreň Partizánskom.

Přednáška: Advanced MHD Modelling of Plasma Processes in Solar Physics


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 22. března 2016 ve 13:00 hodin Jan Skála, který pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR.

Přednáška: Přechod Merkuru před Sluncem


Zlínská astronomická společnost (ZAS) pořádá zajímavou přednášku s názvem "Přechod Merkuru před Sluncem", kterou přednáší Ing. arch. Ivan Havlíček. Přednáška se uskuteční v 19:00 hodin dne 2. 5. 2016 v prostorách hvězdárny ve Zlíně a zabývá se jedinečnou událostí - tranzitem Merkuru.

Tranzit Merkuru


Jednou za čas se dostane Merkur mezi Slunce a Zemi a nám se tím naskytne jedinečná příležitost pozorovat nejmenší planetu Sluneční soustavy jako malou tečku přecházející přes sluneční kotouč. Tento rok 9. května 2016 máme možnost přechod pozorovat. "Pouť" Merkuru přes sluneční disk trvá přes sedm hodin a na území ČR začne ve 13:12 hodin. Neprošvihněte tuto úžasnou podívanou!

Přednáška: Ondřejov Solar Activity Monitoring and Forecasting


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 8. března 2016 ve 13:00 hodin Ivana Macourkova, která pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR.

Přednáška: Etudy ze života jedné osamělé hvězdy


V přednášce známého brněnského profesora Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně „Etudy ze života jedné osamělé hvězdy“ se dozvíme, jak viděli naši životodárnou hvězdu – Slunce – naši předkové. Společně se pak zamyslíme nad tím, zda se vůbec někdy budeme procházet po povrchu Slunce, i nad tím proč Slunce svítí, a jak to že se vlastní tíhou nezbortí. Seznámíme se s minulostí naší denní hvězdy a s vyhlídkami života na Zemi v nejbližších několika miliardách let. Na Hvězdárně barona Artura Krauze v Pardubicích 18. 3. 2016 v 19:00 hodin.

Přednáška: Development and Launching of the New Solar Meter-Wave Spectropolarimeter (SSMD) of 50-500 MHz range in Badary (Russia)


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 1. března 2016 ve 13:00 hodin Nataliia Muratova (INSTITUTE OF SOLAR-TERRESTRIAL PHYSICS, Irkutsk, Russia).

Přednáška: Sluneční inferna


Planetárium v Ostravě pořádá pravidelně astronomické přednášky na nejrůznější aktuální témata. V březnu dne 9. března 2016 přišlo na řadu Slunce a jeho aktivita. Přednáška ng. Libor Lenža z Hvězdárny Valašské Meziříčí. Přesto, že Slunce pozorujeme už téměř 400 let, stále o něm nevíme vše. Známe už dnes odpověď na otázky co je příčinou jeho aktivity, jaký vliv mají sluneční procesy na život na Zemi a jak Slunce ovlivňuje Sluneční soustavu? Jak nám pomáhá moderní technika ve výzkumu naší nejbližší hvězdy?

Přednáška: Quo vadis SORT - past, present, future


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 2. února 2016 ve 13:00 hodin Tomaš Bláha, který pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR.

Přednáška: HSFA2 - curent state, results and perspectives


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 2. února 2016 ve 13:00 hodin Pavel Kotrč, který pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?