Ve dnech 31. května až 3. června 2016 se konal v Liptovskom Mikuláši již 23. Slnečný seminár pořádaný Slovenskou ústřední hvězdárnou v Hurbanově a sluneční sekcí Slovenské astronomické společnosti při SAV. Seminář je již tradiční příležitostí k setkání a výměně poznatků a přehledu o pokrocích v oblasti pozorování Slunce, sluneční fyziky, teoretických prací, změn geomagnetického pole, vysoké atmosféry apod. I poslední ročník potvrdil trend zvyšování počtu účastníků z jiných zemí než je Slovensko a Česká republika. Letos se akce například zúčastnili také zástupci z Polska, Německa, Belgie, Ukrajiny, ale i exotické Kolumbie.
V pondělí 23. června 2014 byla v Národní technické knihovně v Praze zahájena mezinárodní konference Solar and Stellar Flares za účasti více než stovky odborníků z celého světa. Konference byla věnována připomenutí práce a odkazu prof. Zdeňka Švestky, který výrazně zasáhl do historie světové sluneční fyziky, a to nejen z pohledu vědecké práce, ale také práce organizační, například v časopisu Solar Physics.
Ve dnech 26. - 30. května 2014 pořádala Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove již 22. celoštátny slnečný seminár. Tentokrát se zhruba pět desítek slunečních astronomů, pozorovatelů, teoretiků, geofyziků a dalších zájemců o sluneční fyziku sešlo v Nižnej nad Oravou.
Jelikož se akce aktivně zúčastnilo také několik pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, přinášíme pár informací k průběhu akce a také malou fotogalerii.
Poslední akce projektu Se Sluncem Společně se uskutečnila dne 7. 12. 2013 na hvězdárně ve Valašském Meziříčí. Jednalo se o závěrečné fotografické soustředění pro účastníky fotografické soutěže a pro zájemce astronomického a běžného fotografování. Jednou z části programu byl také fotografický workshop s předem zadaným tématem. Výsledky všech účastníků byly velice povedené.
V průběhu víkendu od 8. – 10. 11. pořádala Hvězdárna ve Valašském Meziříčí ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině již třetí a zároveň poslední workshop s názvem Slunce a jeho pozorování. Hlavním tématem této akce byly především sluneční skvrny a projevy sluneční aktivity. Protože počasí tentokrát příliš nepřálo možnosti pozorování Slunce dalekohledy, čas tak byl více věnován teoretické části.
V rámci projektu Se Sluncem společně se uskutečnilo 1. česko-slovenské setkání pozorovatelů Slunce v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí. Jedním z cílů akce bylo obnovení a rozšíření vzájemné spolupráce v této oblasti a navázání na tradice v minulosti.
Akce se konala ve dnech 4. – 6. října 2013 za účasti téměř tří desítek účastníků z obou zemí. Kromě programu v podobě zvaných přednášek bylo také představeno nově dovybavené Vzdělávací a výukové centrum pro přeshraniční spolupráci v budově odborného pracoviště valašskomeziříčské hvězdárny.
Předposlední zářijový víkend hostila specializovaná učebna Hvězdárny Valašské Meziříčí druhý workshop Slunce a jeho pozorování realizovaný v rámci projektu Se Sluncem společně. Tentokrát byl zaměřen jak na pozorování Slunce, moderní poznatky a metody pozorování, tak i na technickou stránku a problémy pořizování digitálních snímků.
Počasí bohužel nepřálo přímému pozorování, ale přesto si účastníci zkusili provést kalibraci napozorovaných dat z předchozích týdnů. Více čas pak zbylo také na praktické ukázky v oblasti spektroskopie.
Poslední červnový víkend pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině první z mimořádných vzdělávacích workshopů v rámci projektu Se Sluncem společně s pracovním názvem Slunce a jeho pozorování I – FYZIKA PLAZMATU, určený studentům středních a vysokých škol, žákům nejvyšších ročníků základních škol a všem vážným zájemcům.
Zajímavou možnost prohloubit si své praktické znalosti o možnostech energetického využívání různých podob slunečního záření, stejně tak seznámit se s novými možnostmi přeshraniční spolupráce měli účastníci Studijní a motivační cesty v rámci projektu Se Sluncem společně.
Vydařené akce se zúčastnilo 25 účastníků z obou stran hranice. včetně žáků a studentů.
Společné koordinační setkání projektového týmu projektu Se Sluncem společně z obou partnerských hvězdáren se uskutečnilo dne 23. ledna 2013 v prostorách Kysucké hvězdárny v Kysuckom Novom Meste. Hlavní náplní společného setkání bylo naplánování přípravy a realizace projektu, koordinace jednotlivých činností, časový plán, určení konkrétních pracovních úkolů, termínů a odpovědnosti.
Setkání se uskutečnilo v pohostinném a příjemném prostředí nově zrekonstruované budovy Kysucké hvězdárny.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?