Realizované akce

Tradiční sluneční seminář byl úspěšný

Ve dnech 31. května až 3. června 2016 se konal v Liptovskom Mikuláši již 23. Slnečný seminár pořádaný Slovenskou ústřední hvězdárnou v Hurbanově a sluneční sekcí Slovenské astronomické společnosti při SAV. Seminář je již tradiční příležitostí k setkání a výměně poznatků a přehledu o pokrocích v oblasti pozorování Slunce, sluneční fyziky, teoretických prací, změn geomagnetického pole, vysoké atmosféry apod. I poslední ročník potvrdil trend zvyšování počtu účastníků z jiných zemí než je Slovensko a Česká republika. Letos se akce například zúčastnili také zástupci z Polska, Německa, Belgie, Ukrajiny, ale i exotické Kolumbie.

Mezinárodní konference Solar and Stellar Flares v Praze

V pondělí 23. června 2014 byla v Národní technické knihovně v Praze zahájena mezinárodní konference Solar and Stellar Flares za účasti více než stovky odborníků z celého světa. Konference byla věnována připomenutí práce a odkazu prof. Zdeňka Švestky, který výrazně zasáhl do historie světové sluneční fyziky, a to nejen z pohledu vědecké práce, ale také práce organizační, například v časopisu Solar Physics.
 

Vydařený 22. ročník celostátního slunečního semináře

Ve dnech 26. - 30. května 2014 pořádala Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove již 22. celoštátny slnečný seminár. Tentokrát se zhruba pět desítek slunečních astronomů, pozorovatelů, teoretiků, geofyziků a dalších zájemců o sluneční fyziku sešlo v Nižnej nad Oravou.

Jelikož se akce aktivně zúčastnilo také několik pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, přinášíme pár informací k průběhu akce a také malou fotogalerii.

Závěrečné fotografické soustředění

Poslední akce projektu Se Sluncem Společně se uskutečnila dne 7. 12. 2013 na hvězdárně ve Valašském Meziříčí. Jednalo se o závěrečné fotografické soustředění pro účastníky fotografické soutěže a pro zájemce astronomického a běžného fotografování. Jednou z části programu byl také fotografický workshop s předem zadaným tématem. Výsledky všech účastníků byly velice povedené.

Workshop Slunce a jeho pozorování III

V průběhu víkendu od 8. – 10. 11. pořádala Hvězdárna ve Valašském Meziříčí ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině již třetí a zároveň poslední workshop s názvem Slunce a jeho pozorování. Hlavním tématem této akce byly především sluneční skvrny a projevy sluneční aktivity. Protože počasí tentokrát příliš nepřálo možnosti pozorování Slunce dalekohledy, čas tak byl více věnován teoretické části.
 

Setkání pozorovatelů Slunce z Čech a Slovenska

V rámci projektu Se Sluncem společně se uskutečnilo 1. česko-slovenské setkání pozorovatelů Slunce v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí. Jedním z cílů akce bylo obnovení a rozšíření vzájemné spolupráce v této oblasti a navázání na tradice v minulosti.

Akce se konala ve dnech 4. – 6. října 2013 za účasti téměř tří desítek účastníků z obou zemí. Kromě programu v podobě zvaných přednášek bylo také představeno nově dovybavené Vzdělávací a výukové centrum pro přeshraniční spolupráci v budově odborného pracoviště valašskomeziříčské hvězdárny.
 

Vydařený workshop Slunce a jeho pozorování II

Předposlední zářijový víkend hostila specializovaná učebna Hvězdárny Valašské Meziříčí druhý workshop Slunce a jeho pozorování realizovaný v rámci projektu Se Sluncem společně. Tentokrát byl zaměřen jak na pozorování Slunce, moderní poznatky a metody pozorování, tak i na technickou stránku a problémy pořizování digitálních snímků.

Počasí bohužel nepřálo přímému pozorování, ale přesto si účastníci zkusili provést kalibraci napozorovaných dat z předchozích týdnů. Více čas pak zbylo také na praktické ukázky v oblasti spektroskopie.

Úspěšný workshop Slunce a jeho pozorování – fyzika plazmatu

Poslední červnový víkend pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině první z mimořádných vzdělávacích workshopů v rámci projektu Se Sluncem společně s pracovním názvem Slunce a jeho pozorování I – FYZIKA PLAZMATU, určený studentům středních a vysokých škol, žákům nejvyšších ročníků základních škol a všem vážným zájemcům.
 

Studijní cesta o mnoha podobách našeho Slunce

Zajímavou možnost prohloubit si své praktické znalosti o možnostech energetického využívání různých podob slunečního záření, stejně tak seznámit se s novými možnostmi přeshraniční spolupráce měli účastníci Studijní a motivační cesty v rámci projektu Se Sluncem společně.

Vydařené akce se zúčastnilo 25 účastníků z obou stran hranice. včetně žáků a studentů.

Koordinační setkání partnerů projektu

Společné koordinační setkání projektového týmu projektu Se Sluncem společně z obou partnerských hvězdáren se uskutečnilo dne 23. ledna 2013 v prostorách Kysucké hvězdárny v Kysuckom Novom Meste. Hlavní náplní společného setkání bylo naplánování přípravy a realizace projektu, koordinace jednotlivých činností, časový plán, určení konkrétních pracovních úkolů, termínů a odpovědnosti.

Setkání se uskutečnilo v pohostinném a příjemném prostředí nově zrekonstruované budovy Kysucké hvězdárny.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.