Slunce aktuálně

Přehledové snímky Slunce

FOTOSFÉRA CHROMOSFÉRA KORÓNA  
 

 

Magnetická pole           Kosmické počasí               Aurorální aktivita

 

Dostupná poslední aktuální pozorování Slunce z Hvězdárny Valašské Meziříčí.

 

Poznámky

V této sekci najdete aktuální snímky Slunce v různých vlnových délkách a další měření souvisejících hodnot v okolí Země, případně předpovědní modely zajímavých úkazů. Družice na pozorování Slunce a velké profesionální sluneční observatoře monitorují projevy sluneční aktivity a vzhled jednotlivých vrstev sluneční atmosféry téměř nepřetržitě.

Díky této celosvětové síti pozorovacích stanic můžeme aktuálně sledovat stav sluneční aktivity, výskyt útvarů a projevů sluneční aktivity. U každého snímku, které jsou přebírány z různých zdrojů, je vždy uvedena zdrojová stránka včetně odkazu na ni, případně odkazu na snímky v nejvyšším dostupném rozlišení. Pokud to považujeme za vhodné či nutné, jsou obrázky (grafy) doplněny vysvětlujícím popisem (informace o vlnové délce pořízeného snímku, co zobrazuje, co můžeme na snímcích pozorovat, jaké hodnoty graf představuje a jak jsou získávány apod.).

Tyto stránky jsou určeny především pozorovatelům Slunce, zájemcům o problematiku, ale i dalším, které zajímá "co se právě na Slunci děje".

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?