Přednáška: ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE NA ČUKOTKU

Rádi bychom Vás touto cestou pozvali na astronomicko-cestovatelskou přednášku „ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE NA ČUKOTKU“, která proběhne ve čtvrtek 21. ledna 2016 v 18:00 hodin na Lidová hvězdárně v Prostějově.

Přednášet bude RNDr. Eva Marková, CSc., naše přední sluneční fyzička. Jsme velice rádi, že tato vzácná osobnost přijala pozvání přednášet na naší hvězdárně.  RNDr. Marková byla dlouholetou ředitelkou hvězdárny v Úpici, jednoho z předních pracovišť zabývajících se výzkumem Slunce v naší republice a rovněž předsedkyní České astronomické společnosti. Absolvovala celkem 12 expedic za úplnými zatměními Slunce, do různých koutů světa. Slovem i obrazem se dozvíme o zajímavostech z cesty do téměř nejvýchodnější části Ruska, do obce s příznačným názvem Markovo. Bude se jednat o povídání a obrázky o tom, jak se dnes žije v místech, kam byli přesídlováni nebo kde byli vězněni, nejen v době carského Ruska, lidé nepohodlní režimu. Kde je divoká ale o to nádhernější příroda. A kde a jak bylo možné v r. 1990 také pozorovat úplné zatmění Slunce.
 
Vstupné: dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

 Vstupenky je možné předem rezervovat.

Odkaz na webové stranky hvězdárny: https://www.hvezdarnapv.cz/pozvanka-na-prednasku-rndr-evy-markove

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.