Přednáška: ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE NA ČUKOTKU

Rádi bychom Vás touto cestou pozvali na astronomicko-cestovatelskou přednášku „ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE NA ČUKOTKU“, která proběhne ve čtvrtek 21. ledna 2016 v 18:00 hodin na Lidová hvězdárně v Prostějově.

Přednášet bude RNDr. Eva Marková, CSc., naše přední sluneční fyzička. Jsme velice rádi, že tato vzácná osobnost přijala pozvání přednášet na naší hvězdárně.  RNDr. Marková byla dlouholetou ředitelkou hvězdárny v Úpici, jednoho z předních pracovišť zabývajících se výzkumem Slunce v naší republice a rovněž předsedkyní České astronomické společnosti. Absolvovala celkem 12 expedic za úplnými zatměními Slunce, do různých koutů světa. Slovem i obrazem se dozvíme o zajímavostech z cesty do téměř nejvýchodnější části Ruska, do obce s příznačným názvem Markovo. Bude se jednat o povídání a obrázky o tom, jak se dnes žije v místech, kam byli přesídlováni nebo kde byli vězněni, nejen v době carského Ruska, lidé nepohodlní režimu. Kde je divoká ale o to nádhernější příroda. A kde a jak bylo možné v r. 1990 také pozorovat úplné zatmění Slunce.
 
Vstupné: dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

 Vstupenky je možné předem rezervovat.

Odkaz na webové stranky hvězdárny: https://www.hvezdarnapv.cz/pozvanka-na-prednasku-rndr-evy-markove

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.