Přednáška: Tranzity planét

V apríli máme pre Vás pripravenú prednášku:

Tranzity planét

nezabudnite prísť 20. apríla 2016 na Hvezdáreň v Partizánskom. Veda nám pomohla vytvoriť našu civilizáciu jej najdôležitejšie časti – komunikáciu, dopravu, medicínu, poľnohospodárstvo, vzdelávanie a ďalšie odvetvia ktoré nás prostredníctvom nových technológii posúvajú ďalej. Aby sme jej lepšie porozumeli a rovnako aj jej nástrojom technológiám, ponúkame prezentácie, ktoré obrazom a slovom priblížia nové vedecké poznatky  z oblasti astronómie, kozmonautiky a ďalších prírodných a technických vied.

Prechod Merkúru cez disk Slnka je úkaz odohrávajúci sa asi 14krát za storočie. Tohto ročný budeme mať príležitosť pozorovať takmer v celom priebehu. Preto neváhajte a príďte sa dozvedieť viac podrobnosti o tomto jedinečnom úkaze.

Prednáša: Ján Horňák

Jednotné vstupné: 2 €

Miesto konania: Hvezdáreň v Partizánskom

Zabezpečuje: Hvezdáreň v Partizánskom

Organizátor: Hvezdáreň v Partizánskom

Stránky organizátorů: Hvezdáreň Partizánske

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.