23.-27. 6. 2014 - KONFERENCE SOLAR AND STELLAR FLARES

Mezinárodní konference s názvem Sluneční a hvězdné erupce - pozorování, simulace a spolupráce se koná ve dnech 23. až 27. června 2014. Jedná se o výjimečnou příležitost pro zájemce z České i Slovenské republiky zúčastnit se takto kvalitní konference bez nutnosti cestovat do vzdálenějších destinací.

Z toho důvodu přinášíme na našich webových stránkách stručnou informaci o této akci a odkaz na domovskou stránku konference.

 

Akci pořádá Astronomický ústav AV ČR, v.v.i., Akademie věd ČR, Univerzita Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem, Učená společnost české republiky za podpory společnosti ProjectSoft.

 

Vědecký program konference

Sekce 1. Erupční procesy v koróně

Magnetická rekonexe, urychlování částic, sluneční protonové jevy, erupční smyčšky, plasmoidy, koronální rentgenové a radiové zdroje, pohyby plazmatu a plazmové vlny, propojení s nižší atmosférou atd.

Sekce 2. Odezva nižší atmosféry na erupční procesy

UV/EUV, optické a IT odezvy vybuzené erupcemi, spektroskopická a polarometrická pozorování, mm/sub-mm rádiové emise, ukotvení zdrojů tvrdého rentgenového záření, přenos energie z koróny do nižší atmosféry, bílé erupce, erupční seismické zdroje, RHD modelování atd.

Sekce 3. Erupce spojené s CME

Fyzikální vztahy mezi erupcemi a ejekcemi koronální hmoty (CME)

Sekce 4. Hvězdné erupce

Erupce na chladných hvězdách, dMe a Slunci podobné hvězdy, spektroskopická pozorování, výsledky z mise Kepler, CME u hvězdných erupcí, synergie se slunečními erupcemi

Sekce 5. Nové přístroje pro výzkum erupcí

IRIS, Solar Orbiter, STIX, Solar-C, Solar Probe, Inter-Helio-Sond, ALMA, LOFAR, atd.

 

Registrační poplatky a termíny

Registrace do 1. května 2014 – registrační poplatek 300 EUR

Registrace po 1. květnu 2014 – registrační poplatek 350 EUR

Registrační poplatek obsahuje:

  • přístup na vědecký program
  • konferenční materiály
  • přestávky na kávu
  • obědy (3krát)
  • uvítací kokteil (23. 6. 2013)
  • knihu abstraktů

Všechny potřebné informace a aktuality najdete na domovských stránkách konference SOLAR AND STELLAR FLARES.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?