Observatoř se nachází u vesnice Listvyanka na jižním břehu jezera Bajkal, 70 kilometrů od města Irkutsk. BAO je proslulá nevšedními astroklimatickými podmínkami, které způsobuje velká vodní plocha jezera a místní tlaková výše.
Bajkalská observatoř je vybavena několika přístroji pro pozorování Slunce, mezi nimiž dominuje největší euroasijský sluneční dalekohled. Jejich hlavním předmětem vědeckého zájmu jsou sluneční erupce a procesy přenosu energie mezi korónou a chromosférou.
Největší euroasijský dalekohled a hlavní přístroj observatoře u Bajkalského jezera byl postaven v roce 1980. Jedná se o refraktor s doubletem (průměr: 760 mm, ohnisková vzdálenost: 40 m). Vakuový tubus dalekohledu je nakloněn k horizontu o úhel 52°. Polární heliostat s rovinným zrcadlem o průměru 1 metr je nainstalován na vrcholu 25 metrové solární věže. Prostorové rozlišení LSVT jsou 0,2 obloukové vteřiny, což ho řadí mezi nejlepší sluneční dalekohledy na světě.
LSVT umožňuje spektropolarimetrická pozorování ve viditelné a infračervené části spektra. Jedinečné vlastnosti optického systému dalekohledu umožňují získat kvalitní sluneční spektra a spektroheliogramy, které jsou potřeba pro studium jemné struktury sluneční atmosféry a mechanismů slunečních erupcí. Podle moderních představ, energie, která je přenesena z koróny do chromosféry, vytváří záření ve viditelném světle. Známe různé mechanismy přenosu energie: tepelná vodivost, svazky elektronů nebo protonů a rentgenové záření. Spektropolarimetrické studie, probíhající na LSVT, naznačují přítomnost lineární polarizace ve slunečních erupcích. To je důsledkem bombardování chromosféry vysokoenergetickými svazky částic během slunečních erupcí.
Jedná se o refraktor vybavený interferenčně-polarizačním filtrem, který je umístěn v rovnoběžném svazku paprsků v dalekohledu. Poskytuje pozorování Slunce ve spektrální čáře H-alfa (656,3 nm) a pološířka propustnosti filtru je 0,05 nm, přičemž pásmo propustnosti filtru se může přesunout o ± 0,1 nm.
Hlavní zrcadlo dalekohledu má průměr 180 mm a jeho prostorové rozlišení je 0,92 obloukové vteřiny.
Refraktor byl vyvinut a navržen podle optického schématu podobného H-alfa dalekohledu pro pořizování celkových snímků Slunce. Interferenčně-polarizační filtr umožňuje pořizovat snímky Slunce ve spektrální čáře Ca II K na vlnové délce 393,4 nm. Pološířka propustnosti filtru je 0,06 nm.
Hlavní zrcadlo má tentýž průměr jako H-alfa telescope a prostorové rozlišení dalekohledu 0,55 obloukové vteřiny.
Hlavní zrcadlo coelostatu velkého vakuového slunečního dalekohledu na BAO.
Ukázka celkového snímku chromosféry z Observatoře BAO.
Ukázka celkového snímku v čáře Ca II K vápníku z Observatoře BAO.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?