Sluneční dalekohled Richard B. Dunn Solar Telescope se nachází na vrcholu Sacramento Peak v Novém Mexiku. Dalekohled se původně jmenoval Vacuum Tower Telescope at Sacramento Peak, k přejmenování došlo v roce 1998. Nyní nese jméno astronoma Richarda B. Dunna.
Richard B. Dunn Solar Telescope je unikátní dalekohled se svislou hlavní osou. Optická dráha světla začíná u heliostatu na vrcholu věže ve výšce 41 m nad úrovní okolního terénu a pokračuje směrem dolů až do hloubky 58,8 m k hlavnímu zrcadlu dalekohledu. Hlavní zrcadlo pak vrhá světlo střídavě přes jedno ze šesti optických oken do optické laboratoře.
Unikátní vlastností dalekohledu je jeho přístup k odstranění otáčení obrazu: celý 100 m dlouhý dalekohled s optickou laboratoří o průměru 12 m a o celkové hmotnosti 250 tun rotuje zavěšený na rtuťovém ložisku na vrcholu věže. Podobně jako v případě ledovce, je i u tohoto dalekohledu viditelná nad povrchem země pouze jeho část. Nejnižší místo dalekohledu leží v hloubce 69,5 m pod okolním terénem.
Hlavním cílem dalekohledu je pořizování snímků Slunce s vysokým rozlišením a spektroskopická měření. Získané údaje pak astronomům umožňují lépe pochopit cykly sluneční aktivity, povahu slunečních skvrn a erupcí, vliv silných magnetických polí Slunce na kosmické počasí a další úkazy. Použitý systém adaptivní optiky pomáhá kompenzovat deformace obrazu způsobené zemskou atmosférou.
Dalekohled je součástí National Solar Observatory (NSO).
Věžička dalekohledu Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://dougkerr.net
Sluneční granulace – snímek z Richard B. Dunn Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.edu/
Detail sluneční fotosféry – dole bez použití adaptivní optiky. Zdroj: http://www.noao.edu/
http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_B._Dunn_Solar_Telescope
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
04.11.20
Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.
18.09.20
Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.
15.06.20
Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.