Národní observatoř Kitt Peak (Kitt Peak National Observatory, KPNO) je americkou astronomickou observatoří, která je vybudována v nadmořské výšce 2 096 m v oblasti Kitt Peak, 88 km jihozápadně od města Tucson. Je vybavena 22 optickými dalekohledy a dvěma radioteleskopy, což ji řadí mezi největší observatoře s různorodým vybavením. Observatoř Kitt Peak je řízena Národní optickou astronomickou observatoří NOAO (National Optical Astronomy Observatory).
Kromě nočních pozorování v optickém a infračerveném oboru elektromagnetického spektra jsou některé dalekohledy observatoře zaměřeny na výzkum Slunce.
Sluneční dalekohled McMath-Pierce Solar Telescope umístěný na observatoři Kitt Peak je největším slunečním dalekohledem svého druhu na světě. Je vybaven objektivem o průměru 1,6 m. Je pojmenován po dvou astronomech, kterými byli Robert McMath a Keith Pierce. Výstavba dalekohledu probíhala v letech 1960-1962.
Dalekohled je vybaven heliostatem na vrcholu hlavní věže, který odráží sluneční paprsky do ohniska směrem dolů do hluboké šachty. Součástí slunečního dalekohledu jsou ještě dva pomocné nezávislé dalekohledy s heliostaty o průměru 0,91 m.
Třetí zrcadlo hlavního dalekohledu, které vrhá světlo do pozorovací místnosti, může být přesunuto do tří odlišných pozic. Pod dvěma z nich je umístěn vakuovaný spektrograf. Jeden je v hloubce 18 m, druhý v hloubce 4 m. Oba dosahují nižšího rozlišení, ale mají větší světelný výkon. Spektrografy jsou schopny kompenzovat natáčení obrazu Slunce v důsledku použití heliostatu. Třetí pozice může být využívána pouze statickou optickou lavicí, bez kompenzace stáčení obrazu.
Konstrukce dalekohledu zahrnuje 30 m vysokou věž, z které vede šikmá šachta dlouhá zhruba 60 m. Tunel končí pod okolním povrchem, kde je Slunce pozorováno v primárním ohnisku. Na rozdíl od jiných slunečních dalekohledů je McMath-Pierce Solar Telescope dostatečně citlivý i na pozorování jasných hvězd v průběhu noci.
Dalekohled McMath-Pierce Solar Telescope je používán ke studiu struktury slunečních skvrn, stejně tak k pořizování spekter slunečních skvrn.
Dalekohled je součástí National Solar Observatory (NSO).
Fotografie sluneční skvrny o průměru 22 500 km (9. 9. 1990). Zdroj: http://www.noao.edu
McMath-Pierce Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.edu
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
04.11.20
Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.
18.09.20
Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.
15.06.20
Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.