Kitt Peak - NSO

Základní informace

McMath-Pierce Solar Telescope. Zdroj: wikimedia.orgNárodní observatoř Kitt Peak (Kitt Peak National Observatory, KPNO) je americkou astronomickou observatoří, která je vybudována v nadmořské výšce 2 096 m v oblasti Kitt Peak, 88 km jihozápadně od města Tucson. Je vybavena 22 optickými dalekohledy a dvěma radioteleskopy, což ji řadí mezi největší observatoře s různorodým vybavením. Observatoř Kitt Peak je řízena Národní optickou astronomickou observatoří NOAO (National Optical Astronomy Observatory).

Kromě nočních pozorování v optickém a infračerveném oboru elektromagnetického spektra jsou některé dalekohledy observatoře zaměřeny na výzkum Slunce.

Přístrojové vybavení na pozorování Slunce

Sluneční dalekohled McMath-Pierce Solar Telescope umístěný na observatoři Kitt Peak je největším slunečním dalekohledem svého druhu na světě. Je vybaven objektivem o průměru 1,6 m. Je pojmenován po dvou astronomech, kterými byli Robert McMath a Keith Pierce. Výstavba dalekohledu probíhala v letech 1960-1962.

McMath-Pierce Solar Telescope. Zdroj: wikimedia.org

Dalekohled je vybaven heliostatem na vrcholu hlavní věže, který odráží sluneční paprsky do ohniska směrem dolů do hluboké šachty. Součástí slunečního dalekohledu jsou ještě dva pomocné nezávislé dalekohledy s heliostaty o průměru 0,91 m.

Třetí zrcadlo hlavního dalekohledu, které vrhá světlo do pozorovací místnosti, může být přesunuto do tří odlišných pozic. Pod dvěma z nich je umístěn vakuovaný spektrograf. Jeden je v hloubce 18 m, druhý v hloubce 4 m. Oba dosahují nižšího rozlišení, ale mají větší světelný výkon. Spektrografy jsou schopny kompenzovat natáčení obrazu Slunce v důsledku použití heliostatu. Třetí pozice může být využívána pouze statickou optickou lavicí, bez kompenzace stáčení obrazu.

Konstrukce dalekohledu zahrnuje 30 m vysokou věž, z které vede šikmá šachta dlouhá zhruba 60 m. Tunel končí pod okolním povrchem, kde je Slunce pozorováno v primárním ohnisku. Na rozdíl od jiných slunečních dalekohledů je McMath-Pierce Solar Telescope dostatečně citlivý i na pozorování jasných hvězd v průběhu noci.

Dalekohled McMath-Pierce Solar Telescope je používán ke studiu struktury slunečních skvrn, stejně tak k pořizování spekter slunečních skvrn.

Dalekohled je součástí National Solar Observatory (NSO).

Další obrázky:

Fotografie sluneční skvrny o průměru 22 500 km (9. 9. 1990). Zdroj: http://www.noao.edu

Fotografie sluneční skvrny o průměru 22 500 km (9. 9. 1990). Zdroj: http://www.noao.edu

McMath-Pierce Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.edu

McMath-Pierce Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.edu

Podrobnější informace (v angličtině):

http://nsokp.nso.edu/

http://www.noao.edu/outreach/kptour/mcmath.html

http://en.wikipedia.org/wiki/McMath-Pierce_Solar_Telescope
 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.