Kitt Peak - NSO

Základní informace

McMath-Pierce Solar Telescope. Zdroj: wikimedia.orgNárodní observatoř Kitt Peak (Kitt Peak National Observatory, KPNO) je americkou astronomickou observatoří, která je vybudována v nadmořské výšce 2 096 m v oblasti Kitt Peak, 88 km jihozápadně od města Tucson. Je vybavena 22 optickými dalekohledy a dvěma radioteleskopy, což ji řadí mezi největší observatoře s různorodým vybavením. Observatoř Kitt Peak je řízena Národní optickou astronomickou observatoří NOAO (National Optical Astronomy Observatory).

Kromě nočních pozorování v optickém a infračerveném oboru elektromagnetického spektra jsou některé dalekohledy observatoře zaměřeny na výzkum Slunce.

Přístrojové vybavení na pozorování Slunce

Sluneční dalekohled McMath-Pierce Solar Telescope umístěný na observatoři Kitt Peak je největším slunečním dalekohledem svého druhu na světě. Je vybaven objektivem o průměru 1,6 m. Je pojmenován po dvou astronomech, kterými byli Robert McMath a Keith Pierce. Výstavba dalekohledu probíhala v letech 1960-1962.

McMath-Pierce Solar Telescope. Zdroj: wikimedia.org

Dalekohled je vybaven heliostatem na vrcholu hlavní věže, který odráží sluneční paprsky do ohniska směrem dolů do hluboké šachty. Součástí slunečního dalekohledu jsou ještě dva pomocné nezávislé dalekohledy s heliostaty o průměru 0,91 m.

Třetí zrcadlo hlavního dalekohledu, které vrhá světlo do pozorovací místnosti, může být přesunuto do tří odlišných pozic. Pod dvěma z nich je umístěn vakuovaný spektrograf. Jeden je v hloubce 18 m, druhý v hloubce 4 m. Oba dosahují nižšího rozlišení, ale mají větší světelný výkon. Spektrografy jsou schopny kompenzovat natáčení obrazu Slunce v důsledku použití heliostatu. Třetí pozice může být využívána pouze statickou optickou lavicí, bez kompenzace stáčení obrazu.

Konstrukce dalekohledu zahrnuje 30 m vysokou věž, z které vede šikmá šachta dlouhá zhruba 60 m. Tunel končí pod okolním povrchem, kde je Slunce pozorováno v primárním ohnisku. Na rozdíl od jiných slunečních dalekohledů je McMath-Pierce Solar Telescope dostatečně citlivý i na pozorování jasných hvězd v průběhu noci.

Dalekohled McMath-Pierce Solar Telescope je používán ke studiu struktury slunečních skvrn, stejně tak k pořizování spekter slunečních skvrn.

Dalekohled je součástí National Solar Observatory (NSO).

Další obrázky:

Fotografie sluneční skvrny o průměru 22 500 km (9. 9. 1990). Zdroj: http://www.noao.edu

Fotografie sluneční skvrny o průměru 22 500 km (9. 9. 1990). Zdroj: http://www.noao.edu

McMath-Pierce Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.edu

McMath-Pierce Solar Telescope. Zdroj: http://www.noao.edu

Podrobnější informace (v angličtině):

http://nsokp.nso.edu/

http://www.noao.edu/outreach/kptour/mcmath.html

http://en.wikipedia.org/wiki/McMath-Pierce_Solar_Telescope
 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.