Sluneční observatoř National Solar Observatory (NSO) provozuje zařízení na dvou stanovištích. Jedno se nachází na Sacramento Peak v Novém Mexiku, druhé je na Kitt Peak v Arizoně.
Hlavní úlohu na Sacramento Peak hraje sluneční dalekohled Dunn Solar Telescope, což je 100 m vysoká vakuovaná sluneční věž. Na sluneční observatoři Kitt Peak je využíván ke studiu Slunce dalekohled o průměru objektivu 1,6 m.
Základní popis obou observatoří najdete v samostatných článcích: NSO – Sacramento Peak a NSO – Kitt Peak.
National Solar Observatory (NSO) je pověřena řízením projektu GONG [vs] (Global Oscillation Network Group), který je zaměřen na studium vnitřní struktury a dynamiky Slunce prostřednictvím helioseismologie. Na projektu se podílí 6 slunečních observatoří světa.
Dalším dlouhodobým projektem, kterému se NSO věnuje, je program SOLIS (Synoptic Optical Long-term Investigations of the Sun). Program poskytuje unikátní pozorování Slunce pokračující několik desetiletí k pochopení cyklů sluneční aktivity, náhlých jevů o vysokých energiích v atmosféře Slunce a informace o změnách slunečního záření a jeho vlivu na globální změny na Zemi.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?