Podpovrchové struktury magnetického pole na Slunci a jeho vnější projevy ve sluneční atmosféře, mohou být zviditelněny kombinací různých snímků Slunce, získaných téměř ve stejnou dobu.
Základem snímku je magnetogram Slunce, který indikuje pomocí světlejších a tmavších tónů silnější magnetická pole obou polarit v aktivních oblastech. Tento základní snímek však není na výsledném snímku dobře patrný. Dále na tento základ vkopírujeme snímek pořízený v extrémní ultrafialové oblasti, na němž vidíme smyčky a oblouky magnetického pole v horké koróně, které vystupují a opět se vracejí do stejných aktivních oblastí. A jelikož se vědci naučili zobrazovat siločáry magnetických polí, můžeme nakonec do snímku vložit jejich projekci na základě výpočtů. Výsledkem je stručné a názorné představení struktur slunečního magnetického pole.
Zveřejněný snímek byl sestaven z jednotlivých snímků pořízených dne 7. června 2013.
Publikováno: 19. června 2013
Převzato ze stránek: Solar Dynamics Observatory
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
04.11.20
Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.
18.09.20
Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.
15.06.20
Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.