Snímek Slunce- červen 2013

Komplexní pohled na magnetická pole

Zobrazení magnetický polí na Slunci kombinací několika snímků, měření a výpočtů. Zdroj: Solar Dynamics Observatory

Podpovrchové struktury magnetického pole na Slunci a jeho vnější projevy ve sluneční atmosféře, mohou být zviditelněny kombinací různých snímků Slunce, získaných téměř ve stejnou dobu.

Základem snímku je magnetogram Slunce, který indikuje pomocí světlejších a tmavších tónů silnější magnetická pole obou polarit v aktivních oblastech. Tento základní snímek však není na výsledném snímku dobře patrný. Dále na tento základ vkopírujeme snímek pořízený v extrémní ultrafialové oblasti, na němž vidíme smyčky a oblouky magnetického pole v horké koróně, které vystupují a opět se vracejí do stejných aktivních oblastí. A jelikož se vědci naučili zobrazovat siločáry magnetických polí, můžeme nakonec do snímku vložit jejich projekci na základě výpočtů. Výsledkem je stručné a názorné představení struktur slunečního magnetického pole.

Zveřejněný snímek byl sestaven z jednotlivých snímků pořízených dne 7. června 2013.

Publikováno: 19. června 2013

Převzato ze stránek: Solar Dynamics Observatory

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.