Fotosféra [vs] je jednou z vrstev sluneční atmosféry. Jedná se o vrstvu, do které vidíme našim neozbrojeným zrakem. Ve fotosféře můžeme pozorovat řadu projevů sluneční aktivity (skupiny slunečních skvrn, fakulová pole aj.). Sluneční fotosféru pravidelně monitoruje řada observatoří včetně družicových.
Snímek sluneční fotosféry pořízený pomocí přístroje HMI na palubě sondy SDO (Solar Dynamics Observatory), kterou vypustila a provozuje NASA. Snímek je zpracován tak, aby eliminoval okrajové ztemnění [vs]. Jsou pozorovatelné skupiny slunečních skvrn (vyskytují-li se) a jasnější oblasti viditelné nejlépe na okraji disku, kterým říkáme fakulová pole.
Černobílá verze snímku fotosféry pořízeného pomocí přístroje HMI na palubě sondy SDO (Solar Dynamics Observatory) bez větších úprav. Na snímku jsou označeny jednotlivé aktivní oblasti (skupiny slunečních skvrn) mezinárodními čísly NOAA.
Barevná verze snímku fotosféry pořízeného pomocí přístroje HMI na palubě sondy SDO (Solar Dynamics Observatory) bez větších úprav.
Tento kanál ukazuje útvary, které bychom viděli našim zrakem, kdybychom utlumili jas Slunce. Tato vlnová délka odpovídá barvě modré indigo, ačkoliv je obraz zde žlutý. Skupiny slunečních skvrn jsou zde jasně zřetelné. Můžeme také pozorovat okrajové ztemnění [vs].
Co pozorujeme: fotosféru
Vlnová délka: 450 nm (tedy 0,00000045 m) – viditelná barva, modrá část viditelného spektra
Záření základního iontu: kontinuum
Charakteristické teploty: 6 000 K
Odkaz na snímky ve vyšším rozlišení: 1024x1024 bodu 4096x4096 bodů Zpět na Rychlé odkazy
Zdroj: NASA/GSFC/SDO
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
04.11.20
Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.
18.09.20
Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.
15.06.20
Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.