Fotosféra aktuálně

Fotosféra [vs] je jednou z vrstev sluneční atmosféry. Jedná se o vrstvu, do které vidíme našim neozbrojeným zrakem. Ve fotosféře můžeme pozorovat řadu projevů sluneční aktivity (skupiny slunečních skvrn, fakulová pole aj.). Sluneční fotosféru pravidelně monitoruje řada observatoří včetně družicových.

RYCHLÉ ODKAZY

SDO/HMI - flat

Snímek fotosféry ze sondy SDO (NASA).

SDO - NOAA

SDO-HMI - fotosféra s označením NOAA.

SDO/AIA 4500

Snímek SDO/AIA na 450 nm. Modré kontinuum (přebarveno na žluto).

SDO/HMI - barva

Snímek fotosféry ze sondy SDO. Přístroj HMI v barvě.

Fotosféra SDO/HMI vyrovnané jasy

Fotosféra z přístroje HMI, družice SDO. Vyrovnány jasy.

Snímek sluneční fotosféry pořízený pomocí přístroje HMI na palubě sondy SDO (Solar Dynamics Observatory), kterou vypustila a provozuje NASA. Snímek je zpracován tak, aby eliminoval okrajové ztemnění [vs]. Jsou pozorovatelné skupiny slunečních skvrn (vyskytují-li se) a jasnější oblasti viditelné nejlépe na okraji disku, kterým říkáme fakulová pole.

Zpět na Rychlé odkazy

Fotosféra SDO/HMI - NOAA označení skupiny slunečních skvrn

Fotosféra SDO/HMI s označením NOAA skupin slunečních skvrn.

Černobílá verze snímku fotosféry pořízeného pomocí přístroje HMI na palubě sondy SDO (Solar Dynamics Observatory) bez větších úprav. Na snímku jsou označeny jednotlivé aktivní oblasti (skupiny slunečních skvrn) mezinárodními čísly NOAA.

Zpět na Rychlé odkazy

Fotosféra SDO/HMI - barevná

Snímek fotosféry ze sondy SDO. Přístroj HMI v barvě.

Barevná verze snímku fotosféry pořízeného pomocí přístroje HMI na palubě sondy SDO (Solar Dynamics Observatory) bez větších úprav.

Zpět na Rychlé odkazy

Fotosféra SDO/AIA 450 nm - modré kontinuum

Snímek SDO/AIA na 450 nm. Modré kontinuum (přebarveno na žluto).

Tento kanál ukazuje útvary, které bychom viděli našim zrakem, kdybychom utlumili jas Slunce. Tato vlnová délka odpovídá barvě modré indigo, ačkoliv je obraz zde žlutý. Skupiny slunečních skvrn jsou zde jasně zřetelné. Můžeme také pozorovat okrajové ztemnění [vs].

Co pozorujeme: fotosféru
Vlnová délka: 450 nm (tedy 0,00000045 m) – viditelná barva, modrá část viditelného spektra
Záření základního iontu: kontinuum
Charakteristické teploty: 6 000 K

Odkaz na snímky ve vyšším rozlišení:    1024x1024 bodu    4096x4096 bodů     Zpět na Rychlé odkazy

Zdroj: NASA/GSFC/SDO

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.