Snímek měsíce - prosinec 2013

JE NEBEZPEČNÉ DOTÝKAT SE SLUNCE

 

Sebevražedný průlet komety ISON kolem Slunce koncem listopadu 2013.

 

Tolik očekávaná kometa ISON prošla na své pouti kolem Slunce dne 28. listopadu 2013 nejbližším bodem vůči Slunci, kolem kterého obíhala. Průlet ve vzdálenosti pouhých 1,2 miliónů kilometrů nad viditelným povrchem byl opravdu hodně těsný.

V prvních chvílích po ohnivém průletu kolem Slunce se zdálo, že došlo k totální desintegraci kometárního jádra, jeho zániku a že dále pokračuje jen jeho pozůstatek v podobě kometárního ohonu pokračující v původní dráze. Ovšem další den již bylo zřejmé, že něco málo z kometárního jádra komety ISON mohlo přežít zahaleno v prachu. Avšak po 2 až 3 hodinách po nejtěsnějším průletu se i tyto zbytky kometárního jádra rozpadly na prach. Celkové slábnutí jasu zbytků pokračovalo až k okraji zorného pole koronografu LASCO, kam se kometa dostala 20. listopadu 2013.

V nadcházejících týdnech budou vědci analyzovat data získaná během průletu komety ISON kolem Slunce a pokusí se dešifrovat průběh události.

Zdroj: http://sohowww.nascom.nasa.gov

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.