Okrajové ztemnění

Okrajového ztemnění slunečního disku si můžeme velmi snadno všimnout při fotografických či CCD pozorováních. Na níže uvedeném snímku je velmi dobře patrné.

Celkový snímekl Slunce s dobře patrným efektem okrajového ztemnění. Foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí.

Okrajové ztemnění je důsledek toho, že hvězdy nezáří jako absolutně černé těleso. Okraje slunečního disku se nám jeví jako tmavší než střed disku. Důvodem je fakt, že v rámci sluneční fotosféry klesá s výškou hustota i teplota.

Ve středu slunečního disku vidíme hlouběji do sluneční fotosféry a můžeme tak pozorovat její níže položené, teplejší vrstvy. Na okrají slunečního disku se k nám dostanou jen fotony z vyšších vrstev, kde je však nižší teplota a okrajová část se nám tak zdá tmavší. Více napoví níže uvedený obrázek.

Schéma vzniku efektu okrajového ztemnění.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?