Okrajové ztemnění

Okrajového ztemnění slunečního disku si můžeme velmi snadno všimnout při fotografických či CCD pozorováních. Na níže uvedeném snímku je velmi dobře patrné.

Celkový snímekl Slunce s dobře patrným efektem okrajového ztemnění. Foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí.

Okrajové ztemnění je důsledek toho, že hvězdy nezáří jako absolutně černé těleso. Okraje slunečního disku se nám jeví jako tmavší než střed disku. Důvodem je fakt, že v rámci sluneční fotosféry klesá s výškou hustota i teplota.

Ve středu slunečního disku vidíme hlouběji do sluneční fotosféry a můžeme tak pozorovat její níže položené, teplejší vrstvy. Na okrají slunečního disku se k nám dostanou jen fotony z vyšších vrstev, kde je však nižší teplota a okrajová část se nám tak zdá tmavší. Více napoví níže uvedený obrázek.

Schéma vzniku efektu okrajového ztemnění.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.