Podrobnosti k modelu

Model ukazuje předpokládaný rozsah a pozici aurorálního oválu v okolí severního pólu, které jsou extrapolovány z měření získaných během posledního aktuálního přeletu satelitu na polární dráze NOAA POES.

Červená šipka na obrázku představuje jakousi hodinovou ručičku směrem k vrcholícímu Slunci v daném místě.

Statistický model ukazuje aktivitu aurorálního oválu odvozenou od energetického toku pozorovaného během posledních několika průletů satelitu nad danou oblastí. Energetický tok je statistická veličina, která je zobrazena v podobě barev ve škále 1 až 10, což představuje hodnoty od 0 do 10 erg.cm-2.s-1 podle barevného sloupce vpravo. Model je orientován s ohledem na podkladní geografickou mapu zobrazovanou ve světovém čase, která je na originálních stránkách aktualizována každých 10 minut.

Tento model poskytuje odhad místa, rozšíření a intenzity polárních září z globálního pohledu. Model umožňuje zjistit predikci zda se polární záře nachází blízko daného místa na severní polokouli, a to na základě podmínek naměřených v posledních několika průletech satelitu.

Normalizační faktor (n)

Normalizační faktor méně než 2 indikuje přiměřenou úroveň jistoty v odhadu energie. Hodnota překračující 2 představuje menší spolehlivost v odhadech úrovně aktivity.

Proces odhadu zdrojů a úrovně aurorální aktivity využívá normalizační faktor, který uvádí jak efektivně satelit vzorkoval aurorální ovál během přeletu nad polární oblastí. Velký normalizační faktor (>2,0) indikuje, že měření při přeletu přes polární oblast nebylo dostatečně spolehlivé a výsledný odhad aurorální aktivity má nižší spolehlivost. Aby mohli uživatelé s touto informací pracovat, uvádí na originálních webových stránkách numerickou hodnotu tohoto normalizačního faktoru.

Přístroje na palubě NOAA POES (Polar-orbiting Operational Environmental Satellite) neustále monitorují a měří energetický tok do aurorální oblasti přinášený protony a elektrony, které produkují polární záře v atmosféře. SWPC má vyvinutou techniku využívající měřené energetické toky během posledních průletů nad polární oblastí (který trvá asi 25 minut) k odhadu celkové energie těchto částic, ukládající se do celé polární oblasti. Model odhaduje celkový energetický vstup a na jeho základě je aproximován index aurorální aktivity ve škále od 1 do 10.
 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?