Informace k modelu

Snímek zobrazuje modelované odhady viditelnosti aurorální aktivity z jakéhokoliv místa na severní polokouli, za předpokladu tmavé bezměsíčné noci s nízkým světelným znečištěním. Na zdrojových stránkách je odhad aktualizován každých 5 minut na základě posledních měření slunečního větru. Model počítá odhad jasnosti polárních září a vykresluje jej na mapu v barvách od zelené (NIL – nízká úroveň aurorální aktivity) přes hnědou/oranžovou (malá až střední úroveň aktivity) po červenou (střední až vysoká úroveň aktivity). Světlejší červená představuje intenzivnější aktivitu.

Tato mapka slouží k rychlému určení, zdali mohou být polární záře viditelné z místa, kde se nacházíte a jaká by mohla být jejich intenzita. Tyto obrázky jsou vytvářeny na základě modelu, který odvozuje potenciální jasnost polárních září z aktuálních charakteristik slunečního větru. K ověření přesnosti jsou používána historická data ze satelitu POLAR.

Ačkoliv model pracuje velmi dobře a měl by poskytovat údaje pro vizuální pozorovatele s dobrým odhadem viditelnosti aurorální aktivity, není občas dokonalý v podhodnocení či nadhodnocení viditelnosti z některých oblastí. To je důsledkem nepředvídatelnosti přírody v podobě aktivity aurorálních subbouřek.
 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.