Co model ukazuje?
Ukazuje intenzity a lokalizaci předpokládaných polárních září pro čas udaný v horní části obrázku. Tato předpověď je sestavena na základě parametrů proudu slunečního větru a průměrného času, za který sluneční vítr dorazí z místa měření tj. libračního bodu L1 (sonda ACE) k Zemi.
Model produkuje odhady intenzit polárních září. Vychází z předpokladu lineární závislosti mezi intenzitou a pravděpodobností viditelnosti polární záře. Tento vztah je ověřen porovnáváním s daty z UVI přístroje na družících NASA POLAR.
Osvětlená polokoule Země má oceány vybarveny světlejší modrou. Je zobrazen také subsolární bod jako žlutá tečka, ale pouze v případě je-li subsolární bod v obrázku viditelný. Rozhraní světla a tmy (terminátor) je zobrazeno žlutou čárou. V případě výskytu polární záře je možné ji ze Země pozorovat pouze v noci a nejlépe v oblasti bez světelného znečištění.
Červená křivka vymezuje oblast 1000 km kolem modelem předpovězeného výskytu polární záře, kde je možné předpokládat, že by pozorovatel ze Země byl schopen za dobrých pozorovacích podmínek polární záři ještě spatřit.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?