Co nám model ukazuje

Co model ukazuje?
Ukazuje intenzity a lokalizaci předpokládaných polárních září pro čas udaný v horní části obrázku. Tato předpověď je sestavena na základě parametrů proudu slunečního větru a průměrného času, za který sluneční vítr dorazí z místa měření tj. libračního bodu L1 (sonda ACE) k Zemi.

Model produkuje odhady intenzit polárních září. Vychází z předpokladu lineární závislosti mezi intenzitou a pravděpodobností viditelnosti polární záře. Tento vztah je ověřen porovnáváním s daty z UVI přístroje na družících NASA POLAR.

Osvětlená polokoule Země má oceány vybarveny světlejší modrou. Je zobrazen také subsolární bod jako žlutá tečka, ale pouze v případě je-li subsolární bod v obrázku viditelný. Rozhraní světla a tmy (terminátor) je zobrazeno žlutou čárou. V případě výskytu polární záře je možné ji ze Země pozorovat pouze v noci a nejlépe v oblasti bez světelného znečištění.

Červená křivka vymezuje oblast 1000 km kolem modelem předpovězeného výskytu polární záře, kde je možné předpokládat, že by pozorovatel ze Země byl schopen za dobrých pozorovacích podmínek polární záři ještě spatřit.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.