Po všech stránkách velmi vydařená akce byla zaměřena na digitální metody pozorování projevů sluneční aktivity a její teoretická část pak na fyziku plazmatu. Hlavním přednášejícím celé akce byl pan prof. Petr Kulhánek z pražské ČVUT FEL, který se věnoval všem účastníkům po všechny tři dny. Zcela mimořádný soubor přednášek o základech fyziky plazmatu a konkrétních jevech v tomto čtvrtém skupenství hmoty bude ve zvukové podobě k dispozici na webových stránkách včetně prezentací volně ke stažení.
Úvodní hodiny teoretické části byly věnovány především základním matematickým i fyzikálním oblastem, které byly nezbytné pro pochopení další teorie. Jednalo se především o vektorové součiny, byly zavedeny a odvozeny základní síly uplatňující se v plazmatu (elektrická, magnetická, tíhové aj.).
Sobotní dopoledne (a část odpoledne) bylo díky přízni počasí věnováno především praktické činnosti, tj. pořizování digitálních snímků projevů sluneční aktivity, ale také celkových přehledových snímků Slunce jak v čáře vodíku H-alfa, tak v čáře vápníku (CaK). Všichni účastníci si pořídili svá vlastní data, které pak v odpoledních hodinách kalibrovali a seznamovali se s principy základního zpracování digitálních snímků. Výsledky všech byly velmi dobré.
Sobotní podvečer a večer byly opět věnovány teorii, tentokrát základním metodám simulace chování plazmatu, výsledkům dosavadních prací, principům modelování a především výpočtovým postupům používaných v modelech. Velmi zajímavá byla také část o pohybech části v plazmatu a jevech, které se v plazmatu pozorují…
Díky krátké přízni počasí měli možnost zájemci z řad účastníků shlédnout také planetu Saturn, která vévodila večerní obloze. I přes přicházející oblačnost se stihli všichni zájemci na vizuálně atraktivní planetu podívat.
Poslední půlden workshopu byl věnován jak praktickému zpracování napozorovaných dat, tak teoretické části, která se zaměřila už na konkrétní projevy plazmatu v atmosféře naší nejbližší hvězdy, ale také v meziplanetárním prostoru a magnetosférách planet.
Jsme velmi rádi, že se akce mimořádně vydařila a kromě odborných přínosů napomohla také rozvoji spolupráce a přeshraničních kontaktů.
Projekt je spolufinancován z Fondu Mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.
Zvukové záznamy a prezentace ve formátu pdf najdete v sekci Ke stažení.
Zahájení workshopu a představení záměrů a cílů projektu Se Sluncem společně
Prof. Petr Kulhánek se účastníkům věnoval celé tři dny
Seznámení se základními představami o magnetickém poli
Dobré počasí nám umožnilo věnovat se i praktickým stránkách pozorování projevů sluneční aktivity
Pořizování digitálních pozorování není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát
Po pozorování přichází kalibrace a zpracování dat
Individuální zpracování napozorovaných dat účastníky
Postupně jsme se v teorii dostali k seznámení s výskytem plazmatu ve vesmíru
Pohled mezi účastníky akce, která probíhala ve specializované učebně v budově odborného pracoviště
Nikoliv slunečnice, ale sluneční skvrna.
Pohled na monitor zobrazující obraz na CCD kamerách.
Praktická práce u dalekohledu
Pro pořízování celkových snímků Slunce slouží přehledové dalekohledy na plošině jižní budovy.
Pohled na monitor pozorovatele při snímání protuberance na okraji slunečního disku
Účastníci akce pózují v kopuli jižní budovy
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?