Koncem ledna se na Kysucké hvezdárně sešli členové obou projektových týmů, aby společně připravili plán realizace projektu Se Sluncem společně, naplánovali aktivity, činnosti a jejich vzájemnou koordinaci.
Celkem sedm pracovníků obou institucí zapojených do činnosti projektového týmu plánovalo realizaci projektu přeshraniční spolupráce Se Sluncem společně. V úvodu seznámil manažer projektu všechny kolegyně a kolegy se současným stavem řešení projektu. Soustředil se na přípravu společných webových stránek, které budou sloužit celé skupině uživatelů a zájemců. Cílem je vytvořit stabilní přeshraniční komunikační platformu.
Dlouhá diskuse se vedla i nad přípravou jednotlivých vzdělávacích akcí, od odborného programu až po jejich organizační a technické zajištění. Důležitou součástí byla také koordinace propagace těchto akcí, publicita a komunikace s potenciálními zájemci. Dalším důležitým bodem byla připravovaná přeshraniční fotografická soutěž. Její podmínky a pravidla již byly ustanoveny a byly předloženy k dispozici slovenským partnerům, kteří souhlasili. Projevili zájem většího a intenzivnějšího zapojení do přípravy, průběhu a organizace soutěže, což bylo velmi vítáno.
Delší diskuse se také rozvinula kolem pozorovatelské části projektu a vybudování vzdělávacího a výukového centra v prostorách odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí. Jednak z pohledu technického vybavení, možností, zpracování a ukládání dat, ale také z pohledu přípravy a organizace vzdělávacích akcí v tomto centru. Slovenští partneři pak představili možný rozvoj této činnosti (pozorování Slunce digitálními prostředky) také na jejich pracovišti.
Budova Kysucké hvězdárny nás vítala ve zcela novém, zatepleném kabátě.
Momentka z koordinačního setkání projektových týmů projektu Se Sluncem společně.
Jednání bylo náročné a relativně dlouhé.
Dlouhá diskuse se vedla o přípravě a realizaci společných akcí a jejich propagaci.
Kromě jednání jsme se věnovali i praktickým věcem a předávání informací.
Pohled na zasněženou Kysuckou hvězdárnu v době konání koordinačního stekání.
Zimní idylka Kysucké hvězdárny v Kysuckom Novom Meste.
A tradiční společná fotografie členů projektového týmu projektu Se Sluncem společně.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?