Ve dnech 8. – 11. 11. pořádala Hvězdárna ve Valašském Meziříčí ve spolupráci se svým přeshraničním partnerem, Krajskou hvězdárnou v Žilině, v rámci projektu Se Sluncem společně třetí a zároveň závěrečný workshop Slunce a jeho pozorování. Náplň workshopu byla zaměřena na vážnější zájemce o projevy sluneční aktivity a především na sluneční skvrny.
Úvodní páteční části se ujal Mgr. Michal Švanda, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, který svým přednáškovým maratonem v první části účastníkům podrobně popsal Slunce od jádra až po korónu a zasvětil je do vývoje Slunce. Druhá část již byla odborně věnována helioseismologii, přenosu vln v nitru Slunce a porovnání Slunce s jinými hvězdami. V následující časti byli účastníci seznámeni se sluneční dynamikou.
Sobotního dopoledne se opět zhostil Mgr. Michal Švanda a ve své přednášce o Sluneční soustavě představil problematiku slunečního větru, heliosféry, kosmického počasí a částečně také měření sondy Voyager.
Druhou částí workshopu provázel RNDr. Michal Sobotka, CSc., DSc. z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Své důkladně připravené přednášky věnoval především slunečním skvrnám. Účastníky zasvětil do historie pozorování slunečních skvrn, jejich výskytu během slunečního cyklu, proč a jak vlastně vznikají, a také popsal jejich typické vlastnosti. V následující části byla účastníkům popsána jemná struktura slunečních skvrn jako je umbra a penumbra. Z důvodu nepříznivého počasí tentokrát účastníci neměli možnost praktického pozorování Slunce, a tak byla část soboty věnována přednášce Báry Gregorové, ve které představila odborné pozorování Slunce na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí, a také úzkou skupinu pozorovatelů Slunce zvanou Sluneční skupina. Ve večerních hodinách se slova ujala Martina Exnerová, která účastníky seznámila s metodami archivování napozorovaných dat a přístupem k těmto datům.
Závěrečná nedělní část patřila Dr. Sobotkovi a jeho přednášce o možnostech pozorování Slunce s vysokým rozlišením. Účastníci tak měli možnost dozvědět se, jaké existují typy a konstrukce takovýchto přístrojů a také o některých z největších slunečních observatoří na Zemi.
Tímto bychom chtěli poděkovat všem přednášejícím za jejich úsilí a jsme velice rádi, že tato akce přinesla nové poznatky a vědomosti i ukázala nové možnosti spolupráce.
Projekt je spolufinancován z Fondu Mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.
Autor: Jáchym Bulek, Sluneční skupina VM
Workshop Slunce a jeho pozorování zahajoval Dr. Michal Švanda.
Dr. Michal Švanda při výkladu.
"Tak už jste to konečně pochopili?" :-D
Celkový pohled od specializované učebny v době konání třetího workshopu.
Velký prostor byl věnován helioseismologii.
Činnost Sluneční skupiny představila Bára Gregorová, studentka astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně.
Účastníky akce seznámila nejen se současnou činností, ale také s plánovanými aktivitami.
Dr. Michal Sobotka podrobně představil sluneční skvrny.
Systém archivace pozorovacích dat představila Martina Exnerová.
Část účastníků závěrečného workshopu projektu Se Sluncem společně.
Alespoň na chvíli jsme mohli využít Výukového a vzdělávacího centra v budově odborného pracoviště.
Účastníci akce na střeše budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Oficiální společné foto účastníků nedělní části workshopu.
Autoři fotek: Jáchym Bulek, Jiří Srba, Libor Lenža
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?