Ve dnech 20. – 23. září pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí v rámci projektu Se Sluncem společně již druhý workshop s názvem Slunce a jeho pozorování. Workshop se dočkal zájmu jak z řad zájemců o problematiku Slunce, tak i z řad studentů středních a vysokých škol.
Úvodní teoretickou částí provázel Mgr. Július Koza, Ph.D. z Astronomického ústavu SAV Tatranská Lomnica, který své přednášky věnoval problematice mladého Slunce a představil projekt ZOOniverse, nabízející velmi široké možnosti aktivní účasti zájemců z řad běžné veřejnosti na několika vědeckých výzkumech a přispět tak k jednomu z největších problémů současné doby. Během sobotního dopoledne pokračoval s návodem a praktikem jak a odkud získat potřebné zkušenosti, který by měl ovládat zájemce o fyziku Slunce.
Sobotní odpoledne bylo díky nepříznivému počasí věnováno především praktické činnosti tj. zpracování a kalibraci dat z předchozích pozorování Sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí ve Výuiovém a vzdělávacím centrum pro pozorování Slunce, a to ve spektrální čáře vodíku H-alfa. Všichni účastníci tak měli možnost seznámit se s metodami pořizování a zpracování snímků.
Sobotního podvečera a večera se ujal Ing. Pavel Cagaš, Ph.D. ze společnosti Moravské přístroje, a. s., který účastníky zasvětil jak do základů a principů fungování CCD techniky a jejich využití v astronomii, tak i do rozsáhlých možností využití programu SIPS nejen v oblasti vědy.
Nedělní dopolední čas byl zaměřen na pozorování Slunce ve spektrálních čarách, s krátkou příkladnou ukázkou spektrálních čar, kde účastníci měli možnost za použití hvězdárenských spektroskopů pozorovat emisní čáry sodíku.
Tímto bychom chtěli poděkovat všem přednášejícím za jejich úsilí a jsme velice rádi, že kromě odborných přínosů tato akce napomohla také rozvoji možné spolupráce a nových kontaktů. Lepší představu o atmosféře a průběhu workshopu nabízí níže připojená fotogalerie.
Projekt je spolufinancován z Fondu Mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.
Autor: Jáchym Bulek
Uvítání účastníků workshopu
Uvítání zástupcem organizace přeshraničního partnera projektu Krajské hvězdárny v Žilině. Vlevo: ředitel této instituce RNDr. Ján Mäsiar.
První přednáška pana Dr. Júlia Kozy z Astronomického ústavu SAV v Tatranské Lomnici.
V jednu chvíli došlo i na náročnější matematiku, ale opravu jen na chvíli a jen jako ukázka potřebné výbavy mladého adepta sluneční fyziky.
Ukázky digitání pozorovací techniky.
Při praktických částech byla všem účastníkům věnována dostatečná pozornost.
Praktické zpracování a kalibrace pozorování pomocí softwaru SIPS.
Představení doplněného vybavení Vzdělávacího a výukového centra pro pozorování Slunce.
O samotné digitální CCD technice přijel přednášet Ing. Pavel Cagaš ze Zlína.
Představení možností programu SIPS.
Přednáška o současnosti i historii pozorování Slunce ve spektrálních čarách.
Praktické představení ukázek spektroskopie.
Lépe než tisíce slov je jeden názorný experiment.
Praktické ukázky spektroskopie vhodně a názorně doplnily výklad.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?