Velmi pěkný snímek mohutného výronu koronální hmoty (CME – Coronal Mass Ejection), která putuje od povrchu Slunce vnější vrstvou sluneční atmosféry, korónou. Snímek pořídila sonda SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), kterou společně provozují NASA a ESA. Snímek byl pořízen 29. srpna v 9:54 UT pomocí palubního koronografu LASCO. Koronograf zastiňuje přímý obraz Slunce zástinem (tmavě modrý kotouček) a dovoluje tak zobrazit i slabý jas struktur v okolí Slunce. Velikost samotného Slunce je znázorněna bílým kroužkem.
Výrony koronální hmoty mohou být velmi mohutné a představují útvary složené převážně z nabitých částic o celkové hmotnosti miliard tun. Na snímku je útvar patrný v horní a pravé části snímku v podobě zjasnění ve tvaru obráceného písmene „S“ a jasnými strukturami v podobě rozpínající se bubliny nad clonou koronografu (tmavě modrý kotouček).
Výronů koronální hmoty jsou pozorovány jak sondou SOHO, tak dvojicí sond STEREO (Solar Terrestrial Earth Observatory, NASA). Odborníci sledují jejich velikost a rychlost. Rychlost oblaku koronálního výronu hmoty na snímku dosahovala hodnoty kolem 850 kilometrů za sekundu, což je celkem typická rychlost pro tyto jevy. Pozorování těchto jevů lépe porozumíme komplexnosti systému kosmického počasí, které je řízeno téměř výhradně Sluncem a jeho aktivitou.
Další informace o těchto jevech najdete v článku Sluneční erupce na okraji Slunce.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?