13.06.2014
Ve dnech 10. a 11. června 2014 se Slunce předvedlo několika relativně silnějšími erupcemi, kterými jasně ukazuje, že i když je už maximum činnosti tohoto cyklu sluneční aktivity za námi, do minima je ještě hodně daleko. Několik erupcí z těchto dnů se nám podařilo napozorovat na Hvězdárně Valašské Meziříčí novým systémem pro monitorování sluneční aktivity. Rádi tak zveřejňujeme některé snímky z bohatého pozorovacího materiálu.
07.06.2014
Ačkoli se Slunce v průběhu měsíce května stejně jako v předchozím měsíci svou aktivtou příliš nepředvedlo, přece jen bylo pozorování mnohem zajímavější, a to zejména z hlediska zachycených jevů. Mimo pozorování eruptivní protuberance a erupce o mohutnosti M5.2 jsme vyzkoušeli i spektroskopii sluneční skvrny NOAA 12055. V článku přinášíme standardní přehled pozorovaných projevů sluneční aktivity na observatoři Valašské Meziříčí.
06.06.2014
Na konci května proběhl v Nižnej nad Oravou již 22. ročník tradičního celostátního slunečního semináře, které je spíše znám jako "hurbanovský", dle svého hlavního a dlouholetého organizátora, Slovenské ústřední hvězdárny v Hurbanove.
Celá akce byla jako již tradičně na velmi vysoké odborné i organizační úrovni. PO dlouhých letech se letošního ročníku zúčastnili také zástupce Hvězdárny Valašské Meziříčí, aby představil své současné aktivity v oblasti odborné činnosti i vzdělávání.
31.05.2014
"Erupčně" aktivní zimní měsíce vystřídal klidnější duben. První "sezónní" měsíc pro pozorování Slunce byl v mnohém překvapení i zklamání. Zataženou oblohu střídala většinou vysoká oblačnost, která sebou nesla klidnější atmosféru a tím i hezký obraz.
18.05.2014
Sluneční sekce České astronomické společnosti je jednou z nejstarších sekcí. Vznikla v rámci ČAS jako jedna z prvních pod názvem Sekce pro pozorování Slunce. Její členové se aktivně zapojovali do pozorování Slunce již v r. 1920, kdy sekce teprve vznikala.
Před časem jsem se obrátili na předsedkyni této sekce Dr. Evu Markovou s prosbou o informace o tomto odborně a tematicky velmi blízkému společenství zájemců o pozorování Slunce a sluneční fyziku. Jsme velmi rádi, že můžeme tento článek na našem webu zveřejnit.
02.04.2014
Zimní období se špatným počasím a krátkými dny není zrovna příznivé pro pozorování Slunce, proto jsme přehled sluneční aktivity z těchto měsíců spojili do jednoho článku. V prosinci 2013 nebyla sluneční aktivita nijak silná, Slunce si to "vynahradilo", hned z počátku měsíce ledna obří aktivní oblastí, která se udržela na Slunci téměř do konce února a byla pozorovatelná i pouhým okem! Také se nám podařilo napozorovat eruptivní protuberanci, na kterou se můžete podívat nejen ve formě snímků, ale i složeného videa.
13.02.2014
Rok 2013 byl v mnoha ohledech velmi úspěšný. Díky rozvojovému projektu přeshraniční spolupráce SR - ČR s názvem Se Sluncem společně bylo modernizováno a dovybaveno zařízení na pozorování Slunce, realizovali jsme tematicky zaměřené akce z oblastí sluneční fyziky. Naopak problémem byla nepřízeň počasí a občas malé i větší technické problémy. V roce 2013 se podařilo ve 123 pozorovacích dnech napozorovat přes 150 aktivních oblastí ve spektrálních čarách vodíku (H-alfa) a vápníku (CaII K) a od podzimu také v kontinuu. Podařilo se nám zachytit i několik zajímavých erupcí.
26.12.2013
Počátkem prosince 2013 se uskutečnilo plánované setkání členů neformálního uskupení především žáků a studentů zajímajících se o pozorování projevů sluneční aktivity, zpracování těchto pozorování a jejich další interpretaci. Sluneční skupina při Hvězdárně Valašské Meziříčí neomezuje svou činnost jen na toto pracoviště, ale snaží se působit i mimo ně.
26.12.2013
V rámci projektu Se Sluncem společně jsme pořádali celou řadu velmi vydařených a úspěšných vzdělávacích akcí. Po značném úsilí se nám podařilo upravit všechny dostupné zvukové záznamy, prezentace a v souhrnné podobě je zveřejnit na jednom místě našich webových stránek. Máte-li chuť a zájem, jsou vám záznamy k dispozici pro další použití, studium či pouhé opakování.
21.12.2013
Fotografická soutěž s tématikou Společně se Sluncem vyhlášena v dubnu 2013 byla koncem listopadu uzavřena a všechny došlé práce vyhodnoceny pětičlennou porotou. S tím jak to dopadlo, a které práce vyhráli, se můžete seznámit na našem slunečním webu.
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?