Novinky a aktuality

Pozorování Sluneční aktivity - červenec 2014

13.08.2014

Tento rok se červenec příliš nevydařil, bylo jen málo opravdu jasných dnů a mnoho nepříliš aktivních oblastí. V řadě pozorovacích dnů byla vysoká oblačnost nebo se jednalo opravdu jen "díry" mezi mraky. Pokud už počasí přálo, pozorovací podmínky patřily mezi ty dobré a my toho maximálně využili. V měsíci červenci jsme se věnovali zejména pozorování protuberancí. V dalším pravidelném článku přinášíme novinky o sluneční aktivitě a pozorování ve Valašském Meziříčí.

Pozorování Sluneční aktivity - červen 2014

04.07.2014

Výjimečně aktivní oblast  NOAA 12087, o které jsme vás informovali již v souvislosti s erupcemi, měla během prvních pěti dnů svého výskytu na viditelném disku Slunce hned patnáct mohutných erupcí. Některé se nám podařilo zachytit a na konci tohoto článku zveřejňujeme malou fotogalerii. Červen byl zajímavý nejen touto oblastí, ale také množstvím napozorovaných erupcí, během 15 jasných dnů se nám podařilo napozorovat devatenáct oblastí a čtrnáct erupcí v různých filtrech. Přinášíme novinky o sluneční aktivitě a pozorování ve Valašském Meziříčí.

Konference Solar and Stellar Flares v Praze

02.07.2014

Poslední červnový týden hostila Praha významnou konferenci zaměřenou na problematiku slunečních a hvězdných erupcí - SOLAR AND STELLAR FLARES. Díky tomu, že jsme byli přímo u toho, dovolujeme si přinést alespoň základní informace o realizované akci a hlavních oblastech a tématech, kterými se zabývala.

Na konferenci jsme prezentovali dva postery z odborné práce Hvězdárny Valašské Meziříčí a Sluneční skupiny.

Erupčně aktivní Slunce – červen 2014

13.06.2014

Ve dnech 10. a 11. června 2014 se Slunce předvedlo několika relativně silnějšími erupcemi, kterými jasně ukazuje, že i když je už maximum činnosti tohoto cyklu sluneční aktivity za námi, do minima je ještě hodně daleko. Několik erupcí z těchto dnů se nám podařilo napozorovat na Hvězdárně Valašské Meziříčí novým systémem pro monitorování sluneční aktivity. Rádi tak zveřejňujeme některé snímky z bohatého pozorovacího materiálu.

Pozorování sluneční aktivity - květen 2014

07.06.2014

Ačkoli se Slunce v průběhu měsíce května stejně jako v předchozím měsíci svou aktivtou příliš nepředvedlo, přece jen bylo pozorování mnohem zajímavější, a to zejména z hlediska zachycených jevů. Mimo pozorování eruptivní protuberance a erupce o mohutnosti M5.2 jsme vyzkoušeli i spektroskopii sluneční skvrny NOAA 12055. V článku přinášíme standardní přehled pozorovaných projevů sluneční aktivity na observatoři Valašské Meziříčí.

22. ročník slunečního hurbanovského semináře byl úspěšný

06.06.2014

Na konci května proběhl v Nižnej nad Oravou již 22. ročník tradičního celostátního slunečního semináře, které je spíše znám jako "hurbanovský", dle svého hlavního a dlouholetého organizátora, Slovenské ústřední hvězdárny v Hurbanove.

Celá akce byla jako již tradičně na velmi vysoké odborné i organizační úrovni. PO dlouhých letech se letošního ročníku zúčastnili také zástupce Hvězdárny Valašské Meziříčí, aby představil své současné aktivity v oblasti odborné činnosti i vzdělávání.

Pozorování Sluneční aktivity - duben 2014

31.05.2014

"Erupčně" aktivní zimní měsíce vystřídal klidnější duben. První "sezónní" měsíc pro pozorování Slunce byl v mnohém překvapení i zklamání. Zataženou oblohu střídala většinou vysoká oblačnost, která sebou nesla klidnější atmosféru a tím i hezký obraz. 

Sluneční sekce se představuje

18.05.2014

Sluneční sekce České astronomické společnosti je jednou z nejstarších sekcí. Vznikla v rámci ČAS jako jedna z prvních pod názvem Sekce pro pozorování Slunce. Její členové se aktivně zapojovali do pozorování Slunce již v r. 1920, kdy sekce teprve vznikala.

Před časem jsem se obrátili na předsedkyni této sekce Dr. Evu Markovou s prosbou o informace o tomto odborně a tematicky velmi blízkému společenství zájemců o pozorování Slunce a sluneční fyziku. Jsme velmi rádi, že můžeme tento článek na našem webu zveřejnit.

Pozorování sluneční aktivity - prosinec, leden, únor a březen 2014

02.04.2014

Zimní období se špatným počasím a krátkými dny není zrovna příznivé pro pozorování Slunce, proto jsme přehled sluneční aktivity z těchto měsíců spojili do jednoho článku. V prosinci 2013 nebyla sluneční aktivita nijak silná, Slunce si to "vynahradilo", hned z počátku měsíce ledna obří aktivní oblastí, která se udržela na Slunci téměř do konce února a byla pozorovatelná i pouhým okem! Také se nám podařilo napozorovat eruptivní protuberanci, na kterou se můžete podívat nejen ve formě snímků, ale i složeného videa.

Pozorování Slunce v roce 2013

13.02.2014

Rok 2013 byl v mnoha ohledech velmi úspěšný. Díky rozvojovému projektu přeshraniční spolupráce SR - ČR s názvem Se Sluncem společně bylo modernizováno a dovybaveno zařízení na pozorování Slunce, realizovali jsme tematicky zaměřené akce z oblastí sluneční fyziky. Naopak problémem byla nepřízeň počasí a občas malé i větší technické problémy. V roce 2013 se podařilo ve 123 pozorovacích dnech napozorovat přes 150 aktivních oblastí ve spektrálních čarách vodíku (H-alfa) a vápníku (CaII K) a od podzimu také v kontinuu. Podařilo se nám zachytit i několik zajímavých erupcí.

předchozí456
Novinky můžete odebírat přes RSS.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Již se probouzí k životu nový cyklus s číslem 25 (?)

02.04.20

Stále probíhá hluboké minimum sluneční činnosti. K 2. 4. 2020 byl sluneční kotouč celých 70 dní beze skvrn, což je 75 % dní od začátku roku 2020. Za toto období se na Slunci vyskytly celkem 5x sluneční skvrny. Z tohoto počtu byly již ale 4x s polaritou, která odpovídá novému 25. cyklu.

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.