Novinky a aktuality

Pozorování Sluneční aktivity - říjen a listopad 2014

17.12.2014

Měsíce říjen a listopad byly erupčně bouřlivé a přinesly mnoho zajímavého i pro širokou veřejnost. Sluneční skvrnu viditelnou pouhým okem zaznamenali mnozí z vás. Možná ji máte vyfotografovanou přes mraky nebo při východu či západu Slunce. Nebyla to ale jediná zajímavá oblast na Slunci. Aktivních oblastí, které produkovaly větší erupce bylo mnoho. Zveřejňujeme poslední letošní článek o sluneční aktivitě a pozorování ve Valašském Meziříčí.

Pozorování velké sluneční skvrny NOAA 12192 z Hvězdárny Valašské Meziříčí

09.12.2014

Pozorování Slunce mělo a má na Hvězdárně Valašské Meziříčí významné místo a tak když se v druhé polovině října na Slunci objevila velká skvrna s označením NOAA 12192, nemohli jsme si ani my její pozorování nechat ujít. A to i přesto, že pozorovací podmínky nám příliš nepřály a to zejména kvůli vysoké oblačnosti a špatným seeingem. 

Pozorování sluneční aktivity - září 2014

08.12.2014

Oproti minulým dvěma měsícům bylo září opravdu bouřlivé. Zejména první polovina nám naskytla spoustu příležitostí k zachycení zajímavých jevů a dokonce, ačkoli ve večerních hodinách, erupci o mohutnosti X1.6 v  aktivní oblasti NOAA 12158. Dalším překvapením byla oblast NOAA 12157, která za svou existenci vyprodukovala mnoho větších erupcí. Nebyly to ale jediné aktivnější oblasti, měsíc září se zdá být jakousi náhradou za méně aktivní léto.

Pozorování Sluneční aktivity - srpen 2014

15.09.2014

Ačkoli první srpnové dny vypadaly na pozorování nadějně, byla sluneční aktivity do poloviny tohoto měsíce velmi nízká. Četnost slunečních skvrn, erupcí, filamentů a protuberancí začala stoupat až v druhé polovině srpna, nejaktivnější byly oblasti NOAA 12146 a 122149, jejichž snímky vám v tomto článku nabízíme. Zveřejňujeme již tradiční novinky o sluneční aktivitě a pozorování Slunce na Hvězdárně Valašském Meziříčí.

Pozorování Sluneční aktivity - červenec 2014

13.08.2014

Tento rok se červenec příliš nevydařil, bylo jen málo opravdu jasných dnů a mnoho nepříliš aktivních oblastí. V řadě pozorovacích dnů byla vysoká oblačnost nebo se jednalo opravdu jen "díry" mezi mraky. Pokud už počasí přálo, pozorovací podmínky patřily mezi ty dobré a my toho maximálně využili. V měsíci červenci jsme se věnovali zejména pozorování protuberancí. V dalším pravidelném článku přinášíme novinky o sluneční aktivitě a pozorování ve Valašském Meziříčí.

Pozorování Sluneční aktivity - červen 2014

04.07.2014

Výjimečně aktivní oblast  NOAA 12087, o které jsme vás informovali již v souvislosti s erupcemi, měla během prvních pěti dnů svého výskytu na viditelném disku Slunce hned patnáct mohutných erupcí. Některé se nám podařilo zachytit a na konci tohoto článku zveřejňujeme malou fotogalerii. Červen byl zajímavý nejen touto oblastí, ale také množstvím napozorovaných erupcí, během 15 jasných dnů se nám podařilo napozorovat devatenáct oblastí a čtrnáct erupcí v různých filtrech. Přinášíme novinky o sluneční aktivitě a pozorování ve Valašském Meziříčí.

Konference Solar and Stellar Flares v Praze

02.07.2014

Poslední červnový týden hostila Praha významnou konferenci zaměřenou na problematiku slunečních a hvězdných erupcí - SOLAR AND STELLAR FLARES. Díky tomu, že jsme byli přímo u toho, dovolujeme si přinést alespoň základní informace o realizované akci a hlavních oblastech a tématech, kterými se zabývala.

Na konferenci jsme prezentovali dva postery z odborné práce Hvězdárny Valašské Meziříčí a Sluneční skupiny.

Erupčně aktivní Slunce – červen 2014

13.06.2014

Ve dnech 10. a 11. června 2014 se Slunce předvedlo několika relativně silnějšími erupcemi, kterými jasně ukazuje, že i když je už maximum činnosti tohoto cyklu sluneční aktivity za námi, do minima je ještě hodně daleko. Několik erupcí z těchto dnů se nám podařilo napozorovat na Hvězdárně Valašské Meziříčí novým systémem pro monitorování sluneční aktivity. Rádi tak zveřejňujeme některé snímky z bohatého pozorovacího materiálu.

Pozorování sluneční aktivity - květen 2014

07.06.2014

Ačkoli se Slunce v průběhu měsíce května stejně jako v předchozím měsíci svou aktivtou příliš nepředvedlo, přece jen bylo pozorování mnohem zajímavější, a to zejména z hlediska zachycených jevů. Mimo pozorování eruptivní protuberance a erupce o mohutnosti M5.2 jsme vyzkoušeli i spektroskopii sluneční skvrny NOAA 12055. V článku přinášíme standardní přehled pozorovaných projevů sluneční aktivity na observatoři Valašské Meziříčí.

22. ročník slunečního hurbanovského semináře byl úspěšný

06.06.2014

Na konci května proběhl v Nižnej nad Oravou již 22. ročník tradičního celostátního slunečního semináře, které je spíše znám jako "hurbanovský", dle svého hlavního a dlouholetého organizátora, Slovenské ústřední hvězdárny v Hurbanove.

Celá akce byla jako již tradičně na velmi vysoké odborné i organizační úrovni. PO dlouhých letech se letošního ročníku zúčastnili také zástupce Hvězdárny Valašské Meziříčí, aby představil své současné aktivity v oblasti odborné činnosti i vzdělávání.

předchozí456
Novinky můžete odebírat přes RSS.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.