Záznamy ze seminářů k dispozici

26.12.2013

Ilustrační foto.Díky projektu Se Sluncem společně jsem s našim přeshraničním partnerem uspořádali celou řadu velmi vydařených vzdělávacích akcí pro žáky, studenty, pracovníky hvězdáren, pedagogy i další zájemce.

Na straně lektorů se těchto akcí účastnil opravdu přední odborníci na danou problematiku jak z České republiky, tak Slovenska. Díky tomu vznikl velmi zajímavý soubor zvukových nahrávek z jednotlivých přednášek, v mnoha případech doplněných také prezentacemi.

Jelikož se jedná o opravdu unikátní soubor přednášek, velmi dobře využitelných nejen při dalším studiu, opakování si, či nacházení souvislostí, zveřejňujeme jej v co nejširší podobě na našich webových stránkách. Věříme, že vám přinesou užitek, poznání a také motivaci k dalšímu studiu, práci i vzájemné spolupráci.

Zvukové záznamy najdete v sekci Ke stažení, kde najdete záznamy z těchto akcí:

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.