Sluneční erupce na okraji Slunce

Jasná erupce na okraji Slunce vyvolala eruptivní protuberanci a později i výron koronální hmoty. Zdroj: NASA/SDO

Tento snímek pořízený dne 20. června 2013 v 19:15 UT, ukazuje intenzivní záření sluneční erupce na východním okraji Slunce. Nad jasnou erupcí se nacházejí velká oblaka hmoty vyvržené do sluneční atmosféry. Tento jev označujeme jako eruptivní protuberance. Krátce potom jevu došlo k výronu koronální hmoty (CME) ze stejné oblasti.

Výrony koronální hmoty jsou v centru pozornosti, jelikož představují stovky miliónů až miliardy tun slunečních části (převážen protonů, heliových jader, elektronů, ale i těžších částic) vržených do meziplanetárního prostoru. Cesta těchto oblaků nabitých částic od Slunce do oblasti oběžné dráhy naší Země trvá obvykle kolem tří dnů.

Pro člověka žijícího na povrchu Země naštěstí nepředstavují žádné nebezpečí, ale družice a sondy dostatečně nechráněné magnetickým pole Země, mohou být vážně ohroženy. To je jeden z důvodů, proč jsou tyto jevy intenzivně pozorovány a studovány.

Na základě ověřovaných modelů předpovídajících jejich pohyb meziplanetárním prostorem jsou pak vydávána varování řídícím střediskům a operátorům sond, které by mohl tento oblak zasáhnout. Pokud existuje určitá pravděpodobnost, že k „zásahu“ sondy oblakem nabitých částic opravdu dojde, operátoři přepínají palubní systém sond do bezpečnostního módu, který minimalizuje riziko poškození.

My si však můžeme nerušeně a bez nebezpečí vychutnat nádheru a majestátnost sluneční erupce.

Zdroj obrázku: NASA/SDO

Odkaz na původní zdroj

Zpět na Sluneční galerii

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?