CZ - polární koruna / polární korunk(a) protuberancí / zóna polárních filamentů
SK - polárná koruna
EN - polar crown / polar crown prominences
Protuberance (filamenty) se mimo jiné na Slunci vyskytují také v polárních oblastech a vytvářejí zde občas i téměř spojitou polární korunu (polární korunu filamentů).
Polární koruna protuberancí (filamentů) vzniká díky tomu, že protuberance (filamenty) migrují směrem k pólům a stále více se protahují ve směru východ-západ, díky diferenciální rotaci Slunce. Zároveň si však obvykle zachovávají svou výšku. Proto je orientace filamentů v polární koruně téměř rovnoběžná s rovníkem. Heliografická šířka se pohybuje kolem 70°.
Protuberance mají tendenci se vyskytovat v oblasti kolem 10° od oblastí výskytu slunečních skvrn (tzv. královských zón) směrem k pólům. Oblast výskytu slunečních skvrn se s postupem cyklu postupně přesouvá k rovníku. Polární zóny filamentů se formují okolo třetího roku po maximu výskytu slunečních skvrn a migrují směrem k pólům. Okolo následujícího maxima dosahují pólů a jsou doprovázeny reverzí polarit polárních magnetických polí (viz odkaz na článek v sekci Zdroje).
Výstižný snímek zóny polárních filamentů tvořící polární korunu protuberancí. Zdroj: Meudon observatory 1999
Pozorování polární koruny filamentů spojených s koronální dutinou ze dne 22. 7. 2002. Ve směru hodinových ručiček shora vlevo: HAO MLSO Mk4 koronograf – bílé světlo; Big Bear Solar Observatory H-alfa; SOHO/EIT 28,4 nm; SOHO/EIT 30,4 nm. Převzato z Gibson et al, 2006.
Špičkové pozorování polární koruny protuberancí (zóny polárních filamentů) pořízený pomocí družice HINODE.
Záznam polární koruny protuberancí z družice HINODE ze dne 30. listopadu 2006. Podle měření měl tento útvar z plazmatu o teplotě 10 000 K výšku kolem 30 000 km a délku kolem 90 000 km. Družici HINODE vypustila JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) ve spolupráci s kosmickými agenturami USA, Velké Británie a Evropy.
Zajímavé video vývoje polární koruny protuberancí.
Dynamics and structure of quiescent solar prominences; edited by E. R: Priest, Kluwer Academic Publisher, ISBN 902772833X
Ilustrovaný slovník termínov slnečnej a slnečno-zemskej fyziky; originál - vydáno pod vedením A. Bruzeka a C. J. Durranta; vydáno D. Riedel Publishing Company Dordrecht-Holland/Boston - U.S.A.; vydalo Slovenské ústredie amatérskej astronómie Hurbanovo v roce 1985, Vydání první.
Zajímavý článek o polární koruně protuberancí najdete na webu NASA. Na konci článku (před poznámkami) jsou odkazy na tři velmi zajímavá videa protuberancí. Doporučujeme!
Starší článek o spojitosti mezi polárními korunami protuberancí a reverzí magnetického pole najdete v SAO/NASA Astrophysics Data System (ADS) pod názvem The "polar Crown" of Filaments and the Sun's Polar Magnetic Fields. Autor: Hyder, C. L.; Časopis: Astrophysical Journal, vol. 141, p.272; Bibliographic Code: 1965ApJ...141..272H
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?