Příležitost pro astronomy amatéry – kampaň na pozorování slunečních erupcí

16.06.2016

Jsi astronom amatér s technikou pro pozorování slunečních erupcí? Zajímá tě sluneční astrofotografie a techniky zpracování obrazu? Jsi uchvácen majestátností slunečních erupcí a vzplanutí? Chceš přispět svými pozorováními do databáze amatérských pozorování zaměřených na jevy ve sluneční atmosféře? Pokud jsou tvé odpovědi na uvedené otázky kladné, pak se přidej do týmu F-HUNTERS a zúčastni se pozorovací kampaně na registraci slunečních erupcí.

F-HUNTERS 2

F-HUNTERS je pozorovací kampaň, která se snaží zapojit astronomy amatéry a je organizována propagačním týmem projektu F-CHROMA. Hlavním cílem je podpořit sluneční astrofotografy v pozorování slunečních erupcí, pořízení a zpracování těchto snímků a jejich zaslání do datacentra F-HUNTERS. Zde se vytváří databáze amatérských pozorování slunečních erupcí, které mohou být využity při zpracování a analýze slunečních pozorování pořízených na velkých světových observatořích, včetně pozorování pořízených z kosmických družic a sond.

Na stránkách projektu F-CHROMA najdete řadu zajímavých informací o Slunci, slunečních erupcích a řadě dalších jevů nejen ve sluneční atmosféře. Další informace včetně prezentací najdete na webových stránkách projektu. Zde naleznete také základní návody k pozorování, od základních typů pozorování Slunce až po ty náročnější. Najdete zde například také informace o tom, jaké jsou hlavní rozdíly mezi vědeckou a amatérskou astrofotografií.

V případě dotazů na organizátory, se můžete obrátit na jejich kontaktní formulář.

Malá sluneční erupce

Série snímků malé erupce ze dne 13. 4. 2015 v aktivní oblasti NOAA 12322. Snímky byly pořízeny v čase od 08:26:18 do 08:27:43 UT. Snímky jsou otočeny vůči své orientaci na disku (západ je nahoře, sever vlevo). Hvězdárna Valašské Meziříčí.

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?