Příležitost pro astronomy amatéry – kampaň na pozorování slunečních erupcí

16.06.2016

Jsi astronom amatér s technikou pro pozorování slunečních erupcí? Zajímá tě sluneční astrofotografie a techniky zpracování obrazu? Jsi uchvácen majestátností slunečních erupcí a vzplanutí? Chceš přispět svými pozorováními do databáze amatérských pozorování zaměřených na jevy ve sluneční atmosféře? Pokud jsou tvé odpovědi na uvedené otázky kladné, pak se přidej do týmu F-HUNTERS a zúčastni se pozorovací kampaně na registraci slunečních erupcí.

F-HUNTERS 2

F-HUNTERS je pozorovací kampaň, která se snaží zapojit astronomy amatéry a je organizována propagačním týmem projektu F-CHROMA. Hlavním cílem je podpořit sluneční astrofotografy v pozorování slunečních erupcí, pořízení a zpracování těchto snímků a jejich zaslání do datacentra F-HUNTERS. Zde se vytváří databáze amatérských pozorování slunečních erupcí, které mohou být využity při zpracování a analýze slunečních pozorování pořízených na velkých světových observatořích, včetně pozorování pořízených z kosmických družic a sond.

Na stránkách projektu F-CHROMA najdete řadu zajímavých informací o Slunci, slunečních erupcích a řadě dalších jevů nejen ve sluneční atmosféře. Další informace včetně prezentací najdete na webových stránkách projektu. Zde naleznete také základní návody k pozorování, od základních typů pozorování Slunce až po ty náročnější. Najdete zde například také informace o tom, jaké jsou hlavní rozdíly mezi vědeckou a amatérskou astrofotografií.

V případě dotazů na organizátory, se můžete obrátit na jejich kontaktní formulář.

Malá sluneční erupce

Série snímků malé erupce ze dne 13. 4. 2015 v aktivní oblasti NOAA 12322. Snímky byly pořízeny v čase od 08:26:18 do 08:27:43 UT. Snímky jsou otočeny vůči své orientaci na disku (západ je nahoře, sever vlevo). Hvězdárna Valašské Meziříčí.

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.

Zvýšená sluneční aktivita v posledních dubnových dnech

01.05.20

V posledních dubnových dnech bylo možno pozorovat zvýšenou aktivitu naší nejbližší hvězdy. V době od 27. dubna se vystřídaly čtyři skupinky slunečních skvrn (AR12760 - AR12763). Tři z nich již náležely k novému cyklu č. 25. Na slunečním disku se dokonce vyskytly na jižní polokouli dvě skvrny s opačnou polaritou, kdy každá z nich náležela jinému cyklu - AR12760 k 24.(-/+) a AR12761 k 25.(+/-).

Již se probouzí k životu nový cyklus s číslem 25 (?)

02.04.20

Stále probíhá hluboké minimum sluneční činnosti. K 2. 4. 2020 byl sluneční kotouč celých 70 dní beze skvrn, což je 75 % dní od začátku roku 2020. Za toto období se na Slunci vyskytly celkem 5x sluneční skvrny. Z tohoto počtu byly již ale 4x s polaritou, která odpovídá novému 25. cyklu.