Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.2019

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu (viz obrázek níže):

Výzkumníci z Geofyzikální observatoře Sodankyla monitorují kosmické záření od roku 1964. Když se záření střetne se zemskou atmosférou, srážka vyprodukuje spršku sekundárních částic, které dopadnou až na zemský povrch. Mezi těmito částicemi jsou neutrony. Detektory v Oulu počítají neutrony, jako "náhradu" za kosmické záření.

Jak ukazuje obrázek, kosmické záření přirozeně roste a klesá v souladu s 11letým slunečním cyklem. Během slunečního maxima je kosmické záření slabé, během solárního minima silné. Rekord je z přelomu let 2009/2010 blízko konce velice hlubokého minima.

Zdá se, že zmíněný rekord bude překonán. Jak se blíží konec roku 2019, počty neutronů v Oulu se blíží velmi vysoké úrovni, jaká byla pozorovaná v 2009/2010. Nový rekord může být vzdálen týdny nebo měsíce. Toto je důležité vědět, protože nadbytečné kosmické záření představuje ohrožení zdraví astronautů, posádky a cestujících letadlem, ovlivňuje elektro-chemii v horních vrstvách atmosféry a může pomáhat spouštět výboje (blesky).

Jelikož je kosmické záření důležitá forma kosmického počasí, byly přidány informace o kosmickém záření na stránky SpaceWeather.com - levý sloupec ("Current Conditions"), kde jsou uváděna aktuální data o sluneční činnosti (údaje o slunečním větru, erupcích, počtu slunečních skvrn, radiovém toku, ...) v odstavci "Cosmic Rays". Každý den lze sledovat jak se hodnoty počtu neutronů v Oulu mění. Hodnoty jsou vyjádřeny v procentech "průměru kosmického věku" ("space Age average") - což je průměr všech počtů neutronů od roku 1964.

Podle: SpaceWeather.com

 

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.