25.10.2019
Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy. Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu (viz obrázek níže):
Výzkumníci z Geofyzikální observatoře Sodankyla monitorují kosmické záření od roku 1964. Když se záření střetne se zemskou atmosférou, srážka vyprodukuje spršku sekundárních částic, které dopadnou až na zemský povrch. Mezi těmito částicemi jsou neutrony. Detektory v Oulu počítají neutrony, jako "náhradu" za kosmické záření.
Jak ukazuje obrázek, kosmické záření přirozeně roste a klesá v souladu s 11letým slunečním cyklem. Během slunečního maxima je kosmické záření slabé, během solárního minima silné. Rekord je z přelomu let 2009/2010 blízko konce velice hlubokého minima.
Zdá se, že zmíněný rekord bude překonán. Jak se blíží konec roku 2019, počty neutronů v Oulu se blíží velmi vysoké úrovni, jaká byla pozorovaná v 2009/2010. Nový rekord může být vzdálen týdny nebo měsíce. Toto je důležité vědět, protože nadbytečné kosmické záření představuje ohrožení zdraví astronautů, posádky a cestujících letadlem, ovlivňuje elektro-chemii v horních vrstvách atmosféry a může pomáhat spouštět výboje (blesky).
Jelikož je kosmické záření důležitá forma kosmického počasí, byly přidány informace o kosmickém záření na stránky SpaceWeather.com - levý sloupec ("Current Conditions"), kde jsou uváděna aktuální data o sluneční činnosti (údaje o slunečním větru, erupcích, počtu slunečních skvrn, radiovém toku, ...) v odstavci "Cosmic Rays". Každý den lze sledovat jak se hodnoty počtu neutronů v Oulu mění. Hodnoty jsou vyjádřeny v procentech "průměru kosmického věku" ("space Age average") - což je průměr všech počtů neutronů od roku 1964.
Podle: SpaceWeather.com
Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín
12.10.22
Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny.
16.02.22
Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.
10.02.22
Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?