Fotosféra aktuálně

Fotosféra [vs] je jednou z vrstev sluneční atmosféry. Jedná se o vrstvu, do které vidíme našim neozbrojeným zrakem. Ve fotosféře můžeme pozorovat řadu projevů sluneční aktivity (skupiny slunečních skvrn, fakulová pole aj.). Sluneční fotosféru pravidelně monitoruje řada observatoří včetně družicových.

RYCHLÉ ODKAZY

SDO/HMI - flat

Snímek fotosféry ze sondy SDO (NASA).

SDO - NOAA

SDO-HMI - fotosféra s označením NOAA.

SDO/AIA 4500

Snímek SDO/AIA na 450 nm. Modré kontinuum (přebarveno na žluto).

SDO/HMI - barva

Snímek fotosféry ze sondy SDO. Přístroj HMI v barvě.

Fotosféra SDO/HMI vyrovnané jasy

Fotosféra z přístroje HMI, družice SDO. Vyrovnány jasy.

Snímek sluneční fotosféry pořízený pomocí přístroje HMI na palubě sondy SDO (Solar Dynamics Observatory), kterou vypustila a provozuje NASA. Snímek je zpracován tak, aby eliminoval okrajové ztemnění [vs]. Jsou pozorovatelné skupiny slunečních skvrn (vyskytují-li se) a jasnější oblasti viditelné nejlépe na okraji disku, kterým říkáme fakulová pole.

Zpět na Rychlé odkazy

Fotosféra SDO/HMI - NOAA označení skupiny slunečních skvrn

Fotosféra SDO/HMI s označením NOAA skupin slunečních skvrn.

Černobílá verze snímku fotosféry pořízeného pomocí přístroje HMI na palubě sondy SDO (Solar Dynamics Observatory) bez větších úprav. Na snímku jsou označeny jednotlivé aktivní oblasti (skupiny slunečních skvrn) mezinárodními čísly NOAA.

Zpět na Rychlé odkazy

Fotosféra SDO/HMI - barevná

Snímek fotosféry ze sondy SDO. Přístroj HMI v barvě.

Barevná verze snímku fotosféry pořízeného pomocí přístroje HMI na palubě sondy SDO (Solar Dynamics Observatory) bez větších úprav.

Zpět na Rychlé odkazy

Fotosféra SDO/AIA 450 nm - modré kontinuum

Snímek SDO/AIA na 450 nm. Modré kontinuum (přebarveno na žluto).

Tento kanál ukazuje útvary, které bychom viděli našim zrakem, kdybychom utlumili jas Slunce. Tato vlnová délka odpovídá barvě modré indigo, ačkoliv je obraz zde žlutý. Skupiny slunečních skvrn jsou zde jasně zřetelné. Můžeme také pozorovat okrajové ztemnění [vs].

Co pozorujeme: fotosféru
Vlnová délka: 450 nm (tedy 0,00000045 m) – viditelná barva, modrá část viditelného spektra
Záření základního iontu: kontinuum
Charakteristické teploty: 6 000 K

Odkaz na snímky ve vyšším rozlišení:    1024x1024 bodu    4096x4096 bodů     Zpět na Rychlé odkazy

Zdroj: NASA/GSFC/SDO

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.