Fotosoutěž - Společně se Sluncem

VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE SPOLEČNĚ SE SLUNCEM

Slunce dokáže vytvořit zajímavou až mystickou náladu snímkuHvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. vyhlašuje v rámci projektu Se Sluncem společně mezinárodní fotografickou soutěž s názvem SPOLEČNĚ SE SLUNCEM. Soutěž je tematicky zaměřena na digitální fotografie Slunce a projevů jeho aktivity, ale i optických jevů na obloze způsobených slunečním zářením, či dokumentární snímky z pozorování Slunce apod. Více informací o vyhlášených tématech naleznete v soutěžních podmínkách.

Začátek soutěže je 1. dubna 2013 a ukončení soutěže je stanoveno na 18. listopadu 2013. V tomto období přijímáme soutěžní fotografie s dalšími potřebnými údaji na uvedených kontaktech. Soutěžní příspěvky zaslané mimo toto období nelze zařadit do soutěže a nebudou tak hodnoceny. Podrobné informace o soutěži jsou uvedeny v Soutěžních podmínkách.

Projekt Se Sluncem společně je spolufinancován Evropskou unií z Operačního programu Přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007-2013, z prostředků Fondu mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty.

Pořadateli soutěže jsou Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, se sídlem Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí a partner projektu Krajská hvezdáreň v Žilině, Horný Val č. 20, 010 01 Žilina.

Západ Slunce

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.