Supergranulace

CZ - supergranulace
 
SK - supergranulacia
 
EN - supergranulation

= velkorozměrový útvar ve sluneční fotosféře

Popis

Supergranulace je buňková struktura, kterou lze sledovat ve sluneční fotosféře. Pokrývá celý povrch Slunce (asi 2 500 supergranulí) a uvnitř probíhá klasická granulace. Horizontální pohyb plazmy v supergranulích dosahuje rychlosti 0,3 - 0,4 km/s. Tento pohyb sebou unáší zamrzlé siločáry magnetického pole ze středu směrem na okraj, proto má na krajích silnější magnetické pole. Vytváří se tak chromosférická síť magnetických polí. Protože není pozorovatelná ve viditelném spektru (a jen nepatrně v infračerveném), používá se k její identifikaci Dopplerova efektu posunutím čar ve spektru (pohybují se stejným směrem ve směru pohybu Slunce).

Jedním elementem supergranulace je supergranule. Oblast, která se v jednom okamžiku pohybuje jedním směrem. Dosahuje rozměru mezi 20 - 54 tisíci kilometrů (v průměru asi 35 tisíc km - tj. asi dvě naše Země) a délka jejich trvání bývá 1-2 dny. Vzniká stejně jako granule konvekcí, podle numerických simulací, ale není konvence jediným jevem nutným pro její vznik. Neexistuje žádný vizuální rozdíl ani rozdíl v chování supergranulí v rovníkových a polárních oblastech.

Tento jev není pozorovatelný v bílém světle s vyjímkou okraje slunečního disku, kde se jeví jako fakule. Supergranule mají významnou úlohu při tvorbě slunečních skvrn, ty totiž vznikají vždy na hranici tří a více supergranulí.

Historie

Supergranule jako první pozorovali fyzikové Robert Leighton, Robert Noyesem a George Simon v roce 1959, kteří je také pojmenovali. Pozorovali je na observatoři v Mount Wilsonu pomocí spektroheloigrafu při sledování Dopplerova posunu absorpčních čar. Supergranulace dostala takový název proto, že její prostorové a časové měřítko je mnohem větší než u granulace.

Tabulka rozílů granulí, supergranulí a mesogranulí

Vlastnosti průměr střední velikost buněk životnost rychlost (km/s)
Granule 1"-2" 1,9" 10-16 minut ~1 (rms, vertikální)
~ 2 (rms, horizontální)
Supergranule 30"-70" 48" 1 - 2 dny 0,3 - 0,5 (horizontální)
Mesogranule 7"-14" 10" 2 hodiny 0,06 (rms vertikální)

Tabulka převzata z Fundamentals of solar astronomy

 

 

 


Snímek supergranulace z dopplerometru. Tmavší části znamenají pohyb k nám,
světlejší pohyb od nás (snímek ze SOHO).

 

ZDROJE

  • BHATNAGAR, A. a W. C. LIVINGSTON. Fundamentals of solar astronomy. Hackensack, NJ: World Scientific, c2005. ISBN 9812563571.
  • Studium supergranulace - Michal Švanda
  • Konvekce - výukový materiál od Michala Švandy pro Matematicko fyzikální fakultu UK

Zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?