Fakule a fakulová pole

CZ - fakule

SK - fakule

EN - faculae


= jasnější místa ve sluneční fotosféře

Popis

Fakule jsou světlejší body ve fotosféře, jejich jasnost způsobuje větší  teplota, která je o 200 – 400K vyšší než okolní fotosféra. Prostorově se shodují s chromosférickými flokulemi a fotosférickým magnetickým polem. Mohou být samostatné i ve shlucích tzv. fakulových polích. Fakulová pole se vyskytují v aktivních oblastech ještě před vytvořením slunečních skvrn a zanikají až několik slunečních otoček po zániku skupiny (v některých případech je magnetické pole příliš slabé na vytvoření skvrn a fakulové pole je tedy beze skvrn po celou dobu jejich existence). Ačkoli všechny sluneční skvrny jsou doprovázené fakulemi, ne všechny fakule se vyskytují pouze u slunečních skvrn. V samotné skupině skvrn působí jako spojovací článek mezi jednotlivými skvrnami. Tento jev se oproti skvrnám vyskytuje i mimo královský pás (asi o 15° širší zóna výskytu) . Fakule jsou pozorovatelné pouze v bílém světle a nejlépe na okraji slunečního disku, vyniknou díky okrajovému ztemnění. V chromosféře se nad fakulemi vyskytují flokule a v koróně koronální kondenzace.

Pokud se fakule vyskytuje na blízko pólu, nazývá se polární fakule. Ty se liší od běžných fakulí životností (od několika minut do dvou dnů) a velikostí (pouze velmi malé body). Polární fakule jsou častěji pozorovatelné během slunečního minima než během maxima.

Fakule pozoroval pravděpodobně jako první gdaňský astronom Johannes Hevelius v polovině 17. století. Tento muž je mimo jiné považován za zakladatele lunární topografie.

Typy fakul:

(převzaté z Pozorovanie slnečnej fotosféry, s. 38)

  1. kompaktní fakule - fakule viditelné ve tvaru jedné světlejší plošky nebo několika menších světlých plošek, a to bez zjevné struktury 
  2. vláknité fakule - fakulové pole s vláknitou strukturou
  3. bodové fakule - fakulové pole je pokryté světlými body

 

Fakulové pole na okraji disku. (Zdroj: skyandtelescope.com)

Zdroje:

  • WILKINSON, J. W.: New eyes on the sun: a guide to satellite images and amateur observation. New York: Springer, 2012. Astronomers' universe. ISBN 9783642228391.
  • BHATNAGAR, A. a W. C. LIVINGSTON. Fundamentals of solar astronomy. Hackensack, NJ: World Scientific, c2005. ISBN 9812563571.
  • DOROTOVIČ, Ivan. Pozorovanie slnečnej fotosféry. Nitra: Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo. 1993. ISBN 80-85221-13-6.

Zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?