Alfvénovy vlny

CZ - Alfvénovy vlny

SK - Alfvénove vlny

EN - Alfven wave


= druh anizotropního nízkofrekvenčního záření magnetoakustické vlny šířící se v plazmatu

Popis

Alfvénovy vlny jsou nejznámější magnetoakustické vlny, které byly v roce 1971 prokázány ve slunečním větru. Jsou pojmenovány po švédském astrofyzikovi a nositeli Nobelovy ceny Hannesu Alfvénovi (1908 - 1995), který jako první začal popisovat plazmu jako nabitou tekutinu ovládanou magnetickým polem a přinesl svým studiem základy magnetohydrodynamiky. Existenci Afvénových vln předpověděl již v roce 1942.

Alfvénovy vlny se šíří v ionizovaném prostředí (v plazmatu) ve směru otevřených magnetických siločar, které se mohou příčně vlnit. Podél otevřených siločar za pomoci Alfvénových vln unikají do prostoru nabité částice, které jsou základem slunečního větru. Vlny přelévají energii mezi kinetickou energií částic, tlakovou energií látky a energií magnetického pole, díky tomu jsou zřejmě jednou z možných příčin ohřevu koróny.

V roce 2007 byla jejich existence dokázána vědci (Jonathan Cirtain, Takenori J. Okamoto, Bart De Pontieu a jejich kolegovi) pomocí švédského dalekohledu SST a sond Hinode a WIND.

Alfvénovy vlny pochází z chromosféry a šíří se v plazmatu do koróny  Alfvénovou rychlostí:

kde B je indukce magnetického pole, ρ je hustota plazmatu a μ0 je permeabilita vakua.

OBRÁZKY

 Simulace sluneční atmosféry. Červené křivky jsou siločáry magnetického pole, jejich vlání způsobují Alfvénovy vlny (magnetozvukové vlny) šířící se vzhůru ze slunečního povrchu. Zeleně je znázorněna fotosféra.
Zdroj: Institute for Theoretical Astrophysics, University of Oslo

 

Skutečné pozorování oblasti v okolí jižního pólu sondou Hinode z 19. března 2007. Zobrazená oblast je třikrát větší než naše Země. Na videu můžete vidět spikule "houpající se" díky Alfvénovým vlnám. Zdroj: LMSAL, NASA, JAXA, NAOJ

 

Zdroje:

K bližšímu studiu:

Zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?