Přednáška: ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE NA ČUKOTKU

Rádi bychom Vás touto cestou pozvali na astronomicko-cestovatelskou přednášku „ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE NA ČUKOTKU“, která proběhne ve čtvrtek 21. ledna 2016 v 18:00 hodin na Lidová hvězdárně v Prostějově.

Přednášet bude RNDr. Eva Marková, CSc., naše přední sluneční fyzička. Jsme velice rádi, že tato vzácná osobnost přijala pozvání přednášet na naší hvězdárně.  RNDr. Marková byla dlouholetou ředitelkou hvězdárny v Úpici, jednoho z předních pracovišť zabývajících se výzkumem Slunce v naší republice a rovněž předsedkyní České astronomické společnosti. Absolvovala celkem 12 expedic za úplnými zatměními Slunce, do různých koutů světa. Slovem i obrazem se dozvíme o zajímavostech z cesty do téměř nejvýchodnější části Ruska, do obce s příznačným názvem Markovo. Bude se jednat o povídání a obrázky o tom, jak se dnes žije v místech, kam byli přesídlováni nebo kde byli vězněni, nejen v době carského Ruska, lidé nepohodlní režimu. Kde je divoká ale o to nádhernější příroda. A kde a jak bylo možné v r. 1990 také pozorovat úplné zatmění Slunce.
 
Vstupné: dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

 Vstupenky je možné předem rezervovat.

Odkaz na webové stranky hvězdárny: https://www.hvezdarnapv.cz/pozvanka-na-prednasku-rndr-evy-markove

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.