Přednáška: Tranzity planét

V apríli máme pre Vás pripravenú prednášku:

Tranzity planét

nezabudnite prísť 20. apríla 2016 na Hvezdáreň v Partizánskom. Veda nám pomohla vytvoriť našu civilizáciu jej najdôležitejšie časti – komunikáciu, dopravu, medicínu, poľnohospodárstvo, vzdelávanie a ďalšie odvetvia ktoré nás prostredníctvom nových technológii posúvajú ďalej. Aby sme jej lepšie porozumeli a rovnako aj jej nástrojom technológiám, ponúkame prezentácie, ktoré obrazom a slovom priblížia nové vedecké poznatky  z oblasti astronómie, kozmonautiky a ďalších prírodných a technických vied.

Prechod Merkúru cez disk Slnka je úkaz odohrávajúci sa asi 14krát za storočie. Tohto ročný budeme mať príležitosť pozorovať takmer v celom priebehu. Preto neváhajte a príďte sa dozvedieť viac podrobnosti o tomto jedinečnom úkaze.

Prednáša: Ján Horňák

Jednotné vstupné: 2 €

Miesto konania: Hvezdáreň v Partizánskom

Zabezpečuje: Hvezdáreň v Partizánskom

Organizátor: Hvezdáreň v Partizánskom

Stránky organizátorů: Hvezdáreň Partizánske

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.