Záznamy ze seminářů k dispozici

26.12.2013

Ilustrační foto.Díky projektu Se Sluncem společně jsem s našim přeshraničním partnerem uspořádali celou řadu velmi vydařených vzdělávacích akcí pro žáky, studenty, pracovníky hvězdáren, pedagogy i další zájemce.

Na straně lektorů se těchto akcí účastnil opravdu přední odborníci na danou problematiku jak z České republiky, tak Slovenska. Díky tomu vznikl velmi zajímavý soubor zvukových nahrávek z jednotlivých přednášek, v mnoha případech doplněných také prezentacemi.

Jelikož se jedná o opravdu unikátní soubor přednášek, velmi dobře využitelných nejen při dalším studiu, opakování si, či nacházení souvislostí, zveřejňujeme jej v co nejširší podobě na našich webových stránkách. Věříme, že vám přinesou užitek, poznání a také motivaci k dalšímu studiu, práci i vzájemné spolupráci.

Zvukové záznamy najdete v sekci Ke stažení, kde najdete záznamy z těchto akcí:

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.